TYP: a1

Bitwa morska pod Sluys

czwartek, 12 maja 2011
Weronika Morys
 

Bitwa została stoczona pomiędzy flotą angielską i francuską 24 czerwca 1340 roku. Starcie miało miejsce na Morzu Północnym, w pobliżu miasta Sluis w zachodniej Flandrii. Była to pierwsza bitwa morska wojny stuletniej (1337-1453). Bitwa zakończyła się nieomal całkowitym zniszczeniem floty francuskiej - po stronie francuskiej zginęło 20 tysięcy żołnierzy.


Po stronie angielskiej, dowodzonej przez króla Edwarda III, walczyło 250 okrętów. Szyk floty składał się z dwóch linii: pierwsza była dowodzona przez adm. Roberta Marleya, a druga przez króla. Główną siłę stanowili łucznicy wyposażeni w długie łuki, rozmieszczeni na wszystkich okrętach. Siły francuskie liczyły 190 okrętów pod dowództwem Huguesa Quiéret, admirała króla Francji i podskarbiego Nicolasa Béhuchet. Flota francuska ustawiona została w 4 linie w szyku czołowym wzdłuż brzegu, przy czym okręty największe zakotwiczono w pierwszej linii dodatkowo spinając je łańcuchami. Na okrętach francuskich nie było łuczników.

Okręty angielskie przeszły przed frontem zakotwiczonych jednostek przeciwnika, a następnie zajęły dogodne pozycje i rozpoczęły atak. Łucznicy zasypali francuskie okręty gradem strzał. Następnie przystąpiono do abordażu. Anglicy zdobywali wrogie jednostki jedna po drugiej, a następnie podpalali. Pozostałe okręty nie przyszły z pomocą pierwszej linii. Porażkę Francuzów przypieczętował atak Flamandów od strony lądu. W bitwie zginął admirał Quieret, a Béhuchet został ujęty i powieszony na rei. Z pogromu udało się uciec jedynie czterem genueńskim galerom Barhanery.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940