TYP: a1

"Pozostawiony śmierci" Nick Ward, Sinéad O`Brien

środa, 14 marca 2012
MZ

Nie ma co ukrywać, to w końcu ludzka rzecz, większość z nas z zainteresowaniem, tudzież z ekscytacją śledzi wypadki i tragedie. Relacje z katastrof zawsze mogą liczyć na zbiorową uwagę. Podobnie się prawdopodobnie ma z opisami morskich wypadków.

 

Tyle, że tutaj łatwiej jest rozdzielić niezdrową fascynację ludzką tragedią od czegoś, co jest rozumnym wyciąganiem z wypadku wniosków i nauk. Ostatnio pojawiło się kilka książek, które o owych morskich tragediach mówią. Dość wspomnieć książkę Władysława R. Dąbrowskiego „Mądry żeglarz po szkodzie”, czy „Utracone jachty”, niedawno wznowione przez „Almapress”. Również ta oficyna wydała relację Nicka Warda zatytułowaną „Pozostawiony śmierci” - tytuł szokujący i takaż to opowieść. Otóż przedstawiony tu został dotychczas mało znany epizod regat Fastnet odbywających się w 1979 roku. Niespodziewany i niezwykle okrutny sztorm spowodował, czy też raczej wywołał jedną z największych operacji ratowniczych prowadzonych zarówno z morza jak i z powietrza. To co miało być jedną z przygód życia, zamieniło się w koszmar. Ta opowieść jest nie tylko relacją z owych wypadków, ale także rodzajem rozliczenia z traumą, która trwała prze wiele lat.

 

 

Nick Ward, Sinéad O`Brien „Pozostawiony śmierci”

"Almapress" Warszawa

stron: 270

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 September

W Newport wystartowały trzecie regaty samotnych żeglarzy dookoła świata - BOC Challenge.
sobota, 15 września 1990
Z Gdyni w rejs dookoła Ameryki Południowej wyruszył "Dar Pomorza"; było to pierwsze polskie przejście Przylądka Horn.
wtorek, 15 września 1936
Na Florydzie w wieku 79 lat zmarł Władysław Wagner, pierwszy polski żeglarz, który pod żaglami opłynął świat w latach 1932-1939.
wtorek, 15 września 1992
Na jachcie "Amethyst", w Norfolk (USA) zakończył rejs Stanisław Jabłoński; wystartował z Gdańska 01.06.1963 r.
niedziela, 15 września 1963
Rozpoczęła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; regaty wygrał "Rainbow" prowadzony przez Vanderbilta.
piątek, 15 września 1933