TYP: a1

"Pozostawiony śmierci" Nick Ward, Sinéad O`Brien

środa, 14 marca 2012
MZ

Nie ma co ukrywać, to w końcu ludzka rzecz, większość z nas z zainteresowaniem, tudzież z ekscytacją śledzi wypadki i tragedie. Relacje z katastrof zawsze mogą liczyć na zbiorową uwagę. Podobnie się prawdopodobnie ma z opisami morskich wypadków.

 

Tyle, że tutaj łatwiej jest rozdzielić niezdrową fascynację ludzką tragedią od czegoś, co jest rozumnym wyciąganiem z wypadku wniosków i nauk. Ostatnio pojawiło się kilka książek, które o owych morskich tragediach mówią. Dość wspomnieć książkę Władysława R. Dąbrowskiego „Mądry żeglarz po szkodzie”, czy „Utracone jachty”, niedawno wznowione przez „Almapress”. Również ta oficyna wydała relację Nicka Warda zatytułowaną „Pozostawiony śmierci” - tytuł szokujący i takaż to opowieść. Otóż przedstawiony tu został dotychczas mało znany epizod regat Fastnet odbywających się w 1979 roku. Niespodziewany i niezwykle okrutny sztorm spowodował, czy też raczej wywołał jedną z największych operacji ratowniczych prowadzonych zarówno z morza jak i z powietrza. To co miało być jedną z przygód życia, zamieniło się w koszmar. Ta opowieść jest nie tylko relacją z owych wypadków, ale także rodzajem rozliczenia z traumą, która trwała prze wiele lat.

 

 

Nick Ward, Sinéad O`Brien „Pozostawiony śmierci”

"Almapress" Warszawa

stron: 270

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899