TYP: a1

"Pozostawiony śmierci" Nick Ward, Sinéad O`Brien

środa, 14 marca 2012
MZ

Nie ma co ukrywać, to w końcu ludzka rzecz, większość z nas z zainteresowaniem, tudzież z ekscytacją śledzi wypadki i tragedie. Relacje z katastrof zawsze mogą liczyć na zbiorową uwagę. Podobnie się prawdopodobnie ma z opisami morskich wypadków.

 

Tyle, że tutaj łatwiej jest rozdzielić niezdrową fascynację ludzką tragedią od czegoś, co jest rozumnym wyciąganiem z wypadku wniosków i nauk. Ostatnio pojawiło się kilka książek, które o owych morskich tragediach mówią. Dość wspomnieć książkę Władysława R. Dąbrowskiego „Mądry żeglarz po szkodzie”, czy „Utracone jachty”, niedawno wznowione przez „Almapress”. Również ta oficyna wydała relację Nicka Warda zatytułowaną „Pozostawiony śmierci” - tytuł szokujący i takaż to opowieść. Otóż przedstawiony tu został dotychczas mało znany epizod regat Fastnet odbywających się w 1979 roku. Niespodziewany i niezwykle okrutny sztorm spowodował, czy też raczej wywołał jedną z największych operacji ratowniczych prowadzonych zarówno z morza jak i z powietrza. To co miało być jedną z przygód życia, zamieniło się w koszmar. Ta opowieść jest nie tylko relacją z owych wypadków, ale także rodzajem rozliczenia z traumą, która trwała prze wiele lat.

 

 

Nick Ward, Sinéad O`Brien „Pozostawiony śmierci”

"Almapress" Warszawa

stron: 270

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 December

Odbył się w Warszawie XXVI sejmik PZŻ, na którym prezesem wybrano wicemarszałka sejmu Andrzeja Benesza.
niedziela, 16 grudnia 1973
Zmarł Jan Wiśniewski, prezes PZŻ w latach 1960-1968, a także były szef sztabu Marynarki Wojennej.
poniedziałek, 16 grudnia 1968
Zmarł w szpitalu portu Dili w portugalskiej części Timoru Alain Gerbault, żeglarz francuski, który jako pierwszy na świecie samotnie opłynął Atlantyk i następnie odbył podróż dookoła świata na jachcie "Firecrest".
wtorek, 16 grudnia 1941