TYP: a1

Mayday - Grzegorz Brudnik

piątek, 17 sierpnia 2018
Monika Frenkiel

U wybrzeży Japonii dochodzi do zderzenia w powietrzu dwóch największych samolotów pasażerskich świata. Ponieważ na ich pokładach znajdowali się amerykańscy obywatele, amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu wysyła na miejsce najlepszych śledczych. Japończycy jednak z niezrozumiałych względów uniemożliwiają dochodzenie. Prowadzone na morzu poszukiwania nie dają efektów, a na dodatek nadchodzi cyklon o gigantycznej mocy. Szef poszukiwaczy musi sięgnąć po ostateczne środki... Pewnego polskiego inżyniera, Aleksandra Galla.

„Mayday” to świetna, wartko napisana powieść sensacyjna, taka trochę w stylu Jamesa Bonda, z tajemniczymi pomocnikami, agentami, podwójnymi agentami, genialnymi hakerami i mnóstwem gadżetów. Dodatkowo Grzegorz Brudnik dodał cały zestaw bonusów dla wielbicieli samolotów i jednostek pływających, bowiem główny bohater specjalizuje się w szukaniu przyczyn katastrof właśnie tych środków lokomocji. Autor, co ciekawe, od wielu lat oddaje się nietypowej pasji – gromadzi bazę wiedzy na temat katastrof kolejowych, drogowych, morskich i lotniczych i sposobów ich wyjaśniania i tak, wykorzystał ją w książce. Znajdziemy tu świetnie opisaną historię gigantycznego japońskiego statku-przetwórni i zakochanego w nim kapitana, katastrofę jachtu i opisy akcji ratowniczych czy śledczych prowadzonych na morzu.

Oczywiście, nie to jest tematem głównym książki, bo jest nim raczej gigantyczny spisek z władzą i wielką kasą w tle, ale scenografia jest dodatkowym atutem. Tak samo zresztą jak i pochodzenie głównego bohatera (chociaż z polskich cech narodowych wykazuje on tylko jedną – lubi na śniadanie pastę jajeczną i parówki).

Jeśli ktoś lubi pościgi, mylenie tropów, wieczne wybuchy, sztormy, przymusowe lądowania i tego rodzaju wręcz filmowe gadżety, książka bardzo mu się spodoba. Jedyny minus, jeśli zabierzecie ja na urlop to taki, że trudno się od niej oderwać i czyta się błyskawicznie. Na szczęście Grzegorz Brudnik szykuje już drugi tom przygód Galla, poświęcony katastrofie polskiego promu kolejowo-samochodowego, który tonie na Bałtyku…

 

Tytuł: Mayday

Autor: Grzegorz Brudnik

Wydawnictwo Filia

Tagi: Grzegorz Brudnik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 April

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895