TYP: a1

Maja Lunde, Błękit

piątek, 22 czerwca 2018
Monika Frenkiel

Tym, którzy żeglują, trudno sobie wyobrazić świat bez wody. A przecież na własne oczy widzimy zmiany zachodzące w klimacie – gorąco tam, gdzie powinno być zimno, wiatry wiejące tam, gdzie nie wiały i nie wtedy kiedy trzeba… Maja Lunde, norweska pisarka, autorka bestsellerów potrafiła sobie taki świat wyobrazić i opisać.

Akcja „Błękitu” dzieje się dwutorowo. Pierwszy wątek to współczesność. Gdzies u wybrzeży Norwegii krąży jacht „Błękit”, a na nim 70-letnia Signe. Dawna aktywistka ekologiczna, broniąca norweskiej przyrody i krajobrazu przed zakusami ludzi. Którzy dla swoich ekonomicznych korzyści obudowują rzeki i wodospady betonowymi rurami, żeby wykorzystać ich energię czy stawiają tamy. W obliczu zysku nieważne jest środowisko naturalne i ginące gatunki. Tym razem Signe przypłynęła dokonać aktu terroru. Jej celem jest firma, która przerabia kawałki norweskich lodowców na lód do drinków dla bogaczy.

Druga część książki toczy się w przyszłości, na południu Francji. W Europie panuje susza i szaleją pożary, toczą się walki o dostęp do wody. Do jednego z obozu dla uchodźców dociera szukający zony i synka David z córeczką. Zabijając czas mężczyzna wędruje w okolicach obozu i w wyschniętym kanale znajduje starą łódź. Postanawia ja wyremontować i potraktować jako arkę, kiedy w końcu nadejdzie deszcz. Bo kiedyś przecież musi, prawda?

Maja Lunde znana jest z tego, że porusza ważne, ekologiczne tematy. Jej pierwsza, bestsellerowa powieść, „Historia pszczół” pokazywała, co stanie się ze światem, w którym wyginą pszczoły. Co ważne, to, co opisuje autorka, ma swoje oparcie w rzeczywistości. O zmianach klimatu już pisałam wyżej – szokujące jest to, że prawdziwa jest także historia ze śniegiem z lodowca przerabianym na lód do drinków.

„Błękit” powinien spodobać się wszystkim żeglarzom. Bohaterów łączy niezwykle silna więź z jachtem i wodą. Dla Signe morze jest całym światem – kobieta nieswojo czuje się na lądzie, przywykła żyć tylko na pokładzie jachtu, stawiając czoła pogodzie i przeciwnościom. To żeglarka-samotniczka, pełna nadziei i pokory i jednocześnie silna i zdeterminowana. Dla której spotkanie oko w oko z wielorybem to wciąż mistyczne przeżycie. Opis Signe i życia na „Błękicie” także pisarka zaczerpnęła z własnych wspomnień. Jej ojciec miał jacht i Lunde żeglowała razem z nim. A jako 17-latka wzięła udział w wyprawie żeglarskiej, podczas której spędziła rok na pokładzie.

 

Tytuł: Błękit

Autorka: Maja Lunde

Wydawnictwo Literackie

 

Tagi: Maja Lunde, Norwegia, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 December

W wieku 86 lat na Florydzie umiera projektant "Optimista" Clark Mills.
wtorek, 11 grudnia 2001
Powrócił do kraju "Zawisza Czarny" po chyba najdłuższym rejsie w jego historii; w czasie wyprawy statek dwukrotnie okrążył Przylądek Horn, zawinął do ponad 500 portów, przebył ponad 89,5 tysiąca Mm.
sobota, 11 grudnia 1999
Nastąpił start trzech szkunerów do regat przez Atlantyk na trasie Nowy York - wyspa Wight; regaty wygrał James Gordon Bennet.
środa, 11 grudnia 1867