TYP: a1

Modlitwa do morza - Khaled Hosseini

piątek, 28 września 2018
Monika Frenkiel

To cieniutka książeczka. Tekstu, gdyby go zebrać, znalazłoby się może pół strony. Ale nie o ilość tu chodzi, tylko o temat i akcję. Bo w ten właśnie sposób Khaled Hosseini, autor bestsellerowego „Chłopca z latawcem” zwraca uwagę na brutalność wojny w Syrii i dramat uchodźców.

Inspiracja do książki stała się dramatyczna historia Aylana Kurdiego. Małego chłopczyka, trzylatka, który utonął w wodach Morza Śródziemnego podczas ucieczki. We wrześniu 2015 roku na jednej z tureckich plaż znaleziono jego ciało. Dziecko było wraz z rodzicami na pokładzie pontonu, który zatonął podczas przeprawy z Turcji do Grecji. Z rodziny ocalał tylko ojciec a zdjęcie chłopca obiegło cały świat i stało się symbolem tragedii. Jednak ten symbol nic nie zmienił – od tamtej pory w Morzu Śródziemnym zginęło ok. 9 tysięcy uchodźców.

„Modlitwa do morza” to zapis rozmowy, jaka w przeddzień wypłynięcia mógł prowadzić ojciec ze swoim małym synkiem. Opowieść o jego domu i mieście a przede wszystkim strach przed przyszłością, w której ojciec synowi nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa. Przeczucie, że to wszystko źle się skończy – a nawet, jeśli skończy się dobrze, jeśli uda się rodzinie przepłynąć morze to trafią w miejsce, gdzie nikt ich nie chce. Opowieści towarzyszą piękne ilustracje.

„Modlitwa do morza to hołd złożony milionom rodzin, które zostały rozerwane i zmuszone przez wojnę i prześladowania do opuszczenia swoich domostw” – mówi Khaled Hosseini. Autor honorarium ze sprzedaży książki postanowił przekazać na rzecz swojej fundacji oraz UNHCR – Agencji ONZ ds. Uchodźców. Natomiast polski wydawca i dystrybutor całkowity dochód ze sprzedaży postanowili przekazać Stowarzyszeniu „Za rzeka Krzną” prowadzącemu szkołę podstawową w Berezówce. W tym roku szkolnym w szkole podjęło naukę 35 cudzoziemskich i 26 polskich dzieci. A od 2009 roku uczyło się tutaj 300 cudzoziemców.

Khaled Hosseini to afgański autor piszący po angielsku, syn dyplomaty i nauczycielki, urodzony w Kabulu, mieszkający w USA. Ma na swoim koncie kilka bestsellerów, jest też ambasadorem Dobrej woli Agencji ONZ ds. Uchodźców oraz założycielem Fundacji Khaleda Hosseiniego, zajmującej się organizowaniem pomocy humanitarnej dla mieszkańców Afganistanu a ostatnio także Syrii.

 

Tytuł: Modlitwa do morza

Autor: Khaled Hosseini

Wydawnictwo Albatros

 

Tagi: Khaled Hosseini, recenzja, uchodźcy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971