TYP: a1

Henryk Mąka "Nasi w tropikach"

sobota, 15 marca 2014
MZ

Ponoć nie ma na kuli ziemskiej takiego miejsca, w którym nie spotkałoby się naszego rodaka. I nie chodzi tu o osobników, których znakiem rozpoznawczym są białe skarpetki wkładane do sandałów, tupet, nieco bełkotliwa mowa, rumiane oblicze tryskające samozadowoleniem oraz malujące się na nim poczucie wyższości nad tubylcami.


Nie! Nie mówimy tu o produkcie masowej turystyki, jeno o postaciach, które na trwale wpisały się w historię krajów, w których przyszło im żyć. Henryk Mąka, publicysta, pisarz i podróżnik właśnie takich ludzi uczynił bohaterami swojej książki. Jest ona plonem kilkudziesięciu rejsów statkami do odległych zakątków świata, wielu lotów międzykontynentalnymi samolotami, odwiedzinami ponad stu krajów, by wszędzie tam odszukiwać polskie ślady. Powstała w ten sposób ciekawa podróżnicza opowieść o fascynujących osobach i egzotycznych krajach. Razem z autorem podróżujemy do Tajlandii, Singapuru, Japonii, Nowej Zelandii, odwiedzamy Filipiny, Tahiti – wymieniać można by długo. Każde z tych odwiedzin zamienia się w osobną pasjonującą narrację o miejscach i ludziach. Przyznać trzeba, że autor opowiadać potrafi – o czym się już wcześniej przekonaliśmy, prezentując w tej rubryce kilka jego wcześniejszych książek. Zatem i tę z czystym sumieniem polecamy.

 

 


Henryk Mąka „Nasi w tropikach”

Wydawnictwo Bellona 2013

stron: 303

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971