TYP: a1

Andrzej Grzyb „Lofoty czyli łowienie dorszy z Diogenesem”

wtorek, 5 lutego 2013
MZ

Muszę się przyznać, że to co przyciągnęło moją uwagę, to zagadkowy tytuł. Dzięki niemu ta niewielka książka trafiła w moje ręce. Przerzucam strony i oglądam zamieszczone tu zdjęcia, a jest ich mnóstwo. Już same w sobie są wartością i cieszą oko, do tego wyraźnie widać, że osoba projektująca układ graficzny tej pozycji miała na nią przemyślany pomysł.

Tak! To rzecz pod względem edytorskim bez zarzutu. Teraz czas na treść, bo przecież wciąż nie został rozszyfrowany tytuł i owe zestawienie Diogenesa z dorszami i Lofotami. Wstęp to rodzaj listu do przyjaciela, w którym autor zapowiada wyprawę wędkarską do Norwegii. Dalej czytelnik otrzyma z tej wyprawy relację. Nie jest to jednak wyłącznie banalna opowieść wędkarska, czasem zamienia się ona w przypowieść, ubarwioną anegdotami, w których występuje ów tytułowy Diogenes Laertios, tudzież inni greccy filozofowie, od Talesa po Epikura. Czyta się to z zainteresowaniem, bowiem autor posiada spory talent narracyjny, a podczas owej wyprawy grupę przyjaciół spotkało wiele przygód i nie zajmowali się oni wyłącznie połowami, lecz także poznawaniem tamtejszej przyrody, krajobrazów i historii odwiedzanych miejsc. A tak na koniec, owe dorsze przez nich łowione wyglądały zaiste imponująco! Jest to lektura, która spodobać się może nie tylko wielbicielom wędkarstwa, lecz także tym, których interesuje dobra, podróżnicza książka.

Andrzej Grzyb „Lofoty czyli łowienie dorszy z Diogenesem”

Wydawnictwo Bernardinum 2012

stron: 120

oprawa twarda

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932