TYP: a1

Modele jachtów czarterowych - co warto o nich wiedzieć

środa, 26 sierpnia 2015
Redakcja
Jedną z pierwszych decyzji, które musimy podjąć planując czarter jachtu, jest wybór modelu jednostki. Każdy skipper ma swoje preferencje w tym względzie, jednak dla ułatwienia zwłaszcza tych pierwszych wyborów, zachęcamy do zapoznania się z krótkimi opisami najpopularniejszych jachtów czarterowych.

Jacht czarterowy

Opinie na temat jachtów sporządzone zostały w sposób subiektywny na podstawie doświadczeń skipperów pływających zawodowo. Przeprowadzona została generalizacja mająca na celu pomoc w wyborze jednostki dla osób zaczynających swoją przygodę z czarterami jachtów. Ten sam model może różnić się od siebie w zależności jak jest utrzymany, wyposażony oraz w którym roku został zakupiony czy wyremontowany.


Modele jachtów jednokadłubowych:


Bavaria [czytaj: bawaria] – Typowy jacht czarterowy. Średnie właściwości nautyczne, dużo miejsca. Czarterowa jakość za czarterową cenę. Chyba najczęściej spotykana jednostka na morzach.
Model Vision - wersja usportowiona.

Beneteau [beneto] – Wysoka półka. Jedne z lepszych jednostek dostępnych w czarterze.

Cyclades [siklades, cyklades] – Jachty ze stoczni Beneteau głównie na rynek grecki. Nieco gorsze od Oceanis’ów, chociaż to ta sama stocznia. Starsze modele solidniejsze od nowych.

Dufour [difur] - Jacht komfortowy i bezpieczny. Fantastycznie pływa. Porównywalne z Oceanis’em.

Delphia [delfia] – Wysoka pozycja wśród jachtów czarterowych. Polska produkcja - możemy być dumni. W Chorwacji zyskała bardzo wysoką markę.

Elan [elan] – Ostro żeglujące głównie na słabych wiatrach, w serii Impression zbyt wysoka wolna burta co czasem przeszkadza w manewrach portowych przy bocznych podmuchach. Wnętrze „plastik fantastik” czyli mydelniczka. Próbuje doścignąć lepsze stocznie. Starsze produkcje solidniejsze (bardziej dzielne). Produkują nierówne modele (na minus Eland 434 Impresson, 384 impression i 344 Impression).

First [ferst] – Kiedyś bardzo popularne modele. Posiadają opinię małych dzielnych lodek.

Gib Sea [żib si] - Nie wszystko zgodnie z ogólnymi przyzwyczajeniami. Mieszkanie niezłe. Dobrze żeglują w każdych warunkach, duże Gib Sea świetnie manewrują. Problematyczne pływanie tyłem.

Grand Soleil [grand solej] – Piękna sylwetka. Włoskie jednostki. Bardzo dobre zdolności nautyczne. Górna półka w klasie średniej.

Hanse [hanze] – Szerokie rufowo (często na ponton). Obecny design w środku kanciasty. Łódka czarterowa na spokojne wody.

Harmony [harmoni] – Standard porównywalny do Cyclades stoczni Beneteau.

Hunter [hanter] – Podobnie jak w przypadku First. Rzadko spotykane w czarterach. Do żeglugi rodzinnej. Jacht często czarterowany na wodach poza Europą.

Ocean Star [ołszyn star] – Bardzo starannie zaprojektowane jachty. Z gatunku ciężkich, solidnych jednostek. Spokojnie w czarterze można pływać po Atlantyku.

Oceanis [oceanis] - Dobrze pływające. Nie najgorzej rozplanowane, choć na mniejszych można się czasem uderzyć w głowę. Ładny, funkcjonalny, dobrze pływa, często i chętnie czarterowany.

Salona [salona] - Świetnie pływające chorwackie konstrukcje. Manewrowość na silniku słaba z racji oddalenia śruby od steru. Część hotelowa niezła, choć np. wysokość zrębnicy (progu) w łazience przyprawia o ból stóp. Jachty przeznaczone raczej do regat (imprezy dla firm). Mniejsze zbiorniki paliwa i wody niż standardowe jachty czarterowe. Szybka, ostro idzie do wiatru.

Sun Fast [san fast] – Bardzo mało modeli w czarterach.

Sun Odyssey [san odise] - Nieźle pływające francuskie jednostki, większość osprzętu właściwie dobrana i we właściwych miejscach. Większe Sun Odyssey wymagają mocniejszych wiatrów. Duża dzielność morska. Jacht z górnej polki. Francuska myśl techniczna.


Modele jachtów dwukadłubowych (katamarany):


Bahia [baja] – Bardzo dobre właściwości nautyczne. Niektóre rozwiązania techniczne zaskakują (czasami in plus, czasami in minus)

Belize [belize] – Model na równi z Bahią.

Catana [katana] – Dzięki mieczom żegluje ostrzej i można wpływać na płytsze wody.

Lagoon [lagun] – Hotelowce cała seria. Pływa nie najgorzej, mieszka się wspaniale. Najczęściej spotykany w czarterach.

Lavezzi [lawecci] – Dobrze pływające rozsądnie zaprojektowane łódki. Solidna szkutnicza robota na każde warunki. Tani w czarterach. Dzielny jacht mimo, że mały. Wygodny.

Lipari [lipari] – Wygodny, funkcjonalny, dobrze wykonany.

Mahe [mae]- Średniej klasy katamaran. Występuje w wersji 36-stopowej.

Nautitech [notitek] – Trzeba chodzić w kasku budowlanym, sternik musi mieć 230 cm wzrostu, bo koła sterowe są na końcach pływaków, dodatkowo bez osłony przed słońcem. Pływa jak każdy katamaran, znaczy dobrze lub bardzo dobrze.

Orana [orana] – Porządny katamaran.

Salina [salina] – Porządny katamaran.


Zgadzacie się z tymi opiniami? A może macie zupełnie inne doświadczenia? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Tagi: modele jachtów, opinie o jachcie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956