TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Polinezja Francuska

piątek, 26 kwietnia 2019
Monika Frenkiel

"Znalazłem się w ogrodach Edenu" pisał po dotarciu tutaj XVIII-wieczny francuski żeglarz Louis Bougainville. Przez wielu do dziś uznana za najpiękniejszy zakątek naszej planety Polinezja Francuska jest niezwykle rzadko wybieranym przez polskich żeglarzy kierunkiem. Być może ze względu na koszty, które plasują ją raczej w sferze destynacji ekskluzywnych. A szkoda, bo to istny raj na ziemi, z turkusową wodą, rafami koralowymi i soczystą, bujną roślinnością.

Archipelag ten leży pośrodku Pacyfiku i składa się z ponad 150 wysepek na pięciu archipelagach.  Stolicą tego terytorium zamorskiego Francji jest Papeete na wyspie Tahiti – to tutaj znajduje się lotnisko.  Wyspy Polinezji są pochodzenia wulkanicznego i koralowego. Tutejszy klimat jest, zależnie od szerokości geograficznej zwrotnikowy bądź podzwrotnikowy wilgotny. Najwyższy szczyt archipelagu to Tahiti (2241 m). To prawdziwa Mekka wielbicieli promieni słonecznych, tropikalnego klimatu i spokoju. Oraz tych, którzy szukają w życiu szczęścia – Polinezyjczycy bowiem znani są ze swojego zadowolenia.

 

Wyspy są – być może właśnie przez koszty i ekskluzywność – często wybierane przez milionerów i bogaczy. Jest na przykład taka knajpka na Bora Bora, gdzie przed wejściem można zobaczyć nazwiska słynnych gości, między innymi Marlona Brando (ten na Polinezji przeżył 42 lata a nawet poślubił Tahitankę), Rockefellerów, Romana Polańskiego, Ringo Starra, Julio Iglesiasa, Jane Fondy, Harrisona Forda, Diany Ross, Kurta Russella, Denzela Washingtona, Pameli Anderson i wielu, wielu innych. Najbardziej nam chyba znaną wyspą Polinezji Francuskiej jest Tahiti, największa wśród wysp. Na wyspie warto odwiedzić Venus Point - oznaczony latarnią przylądek, na którym w XVIII wieku kapitan Cook obserwował planetę Wenus. A główna atrakcja Tahiti jest Muzeum Gauguina z ekspozycją opowiadającą o życiu słynnego malarza. Niestety wszystkie pokazane tutaj prace to kopie, ale możemy się czegoś dowiedzieć o tym artyście, który przybył na Tahiti w 1891 roku zostawiając w Europie żonę i szóstkę swoich dzieci, a podczas pobytu poślubił 13-letnią dziewczynę, którą uwiecznił potem na swoich obrazach.

Tahiti ma doskonałe warunki do nurkowania i otaczają ją rafy koralowe, więc miłośnicy rozmaitych aktywności podwodnych będą zadowoleni.

17 kilometrów dalej jest inna wyspa, wulkaniczna Moorea. Jeszcze do niedawna słynęła z plantacji wanilii, ale problemem stał się proces zapylania kwiatów przyprawy, bo owady, które kiedyś się tym zajmowały teraz już na wyspie nie występują. Jednym pozostało zapylanie ręczne, inni przestawili się na uprawy ananasów i obsługę turystów. Najsłynniejsze miejsce na Moorea to zatoka Cookachoć nie wiadomo, czy cumowały tutaj okręty odkrywcy. Za to w tym rejonie kręcono sceny do filmu "Bunt na Bounty"

Ale prawdziwy błysk w oku wszystkich obieżyświatów wywołuje Bora Bora, uznawana za cud natury wyspa wulkaniczna w archipelagu Wysp Towarzystwa. Otoczona jest rafą koralową, którą zachwycają się nurkowie. Na Bora Bora możemy także obserwować wieloryby i karmić rekiny (niekoniecznie sobą czy teściową).

PROMOCJA

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Polinezji Francuskiej (Raiatea), podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Promocja obowiązuje przy zgłoszeniu od 26.04.2019 do 03.05.2019. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl

Catana 47
rocznik 2011
Data: 2019-11-09
Okres: 14 dni
Raiatea
Koje: 8+2
Kabiny: 4+2
11430 €
Rabat 20%
9144 €

Lagoon 52
rocznik 2019
Data: 2019-11-09
Okres: 14 dni
Raiatea
Koje: 12 + 2
Kabiny: 6+2
21030 €
Rabat 20%
16824 €

Harmony 52
rocznik 2010
Data: 2020-02-22
Okres: 14 dni
Raiatea
Koje: 10 + 2
Kabiny: 5
4260 €
Rabat 25%
3195 €

Tagi: Polinezja Francuska, czartery jachtów, czarter jachtu, Raiatea
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 July

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877