TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Cypr

piątek, 5 kwietnia 2019
Monika Frenkiel

Dla tych, którzy lubią żeglowanie po Morzu Śródziemnym, ciepełko i pogodę Cypr stwarza doskonałe warunki do spędzenia urozmaiconych wakacji. Słońce świeci tutaj niemal cały rok, a do dyspozycji mamy plaże, góry, romantyczne ruiny i górskie klasztory. 

Linia brzegowa Cypru ma długość 648 km a największymi miastami są Nikozja, Limassol (jeżeli będziecie czarterować jacht, to prawdopodobnie stąd) i Larnaka. W północnej części wyspy wznoszą się góry Kierinia z wysokościami do 1000 m n.p.m., oddzielone od wybrzeża wąskim pasem nizin. U podnóży Kierinii rosną liczne plantacje oliwek a stoki gór porasta las cyprysowy. Na południowym zachodzie leży porośnięty wielkimi lasami Masyw Troödos, z najwyższym szczytem kraju - Olimbos (1951 m n.p.m.). Pomiędzy Kierinią a wspomnianym wcześniej masywem rozciąga się Mesaoria, równina niemal w całości pozbawiona drzew, nie licząc plantacji drzew oliwnych i eukaliptusowych. Na wyspie panuje śródziemnomorski klimat z gorącym, suchym latem oraz łagodnymi zimami. Turystów przyciągają głównie tutejsze plaże, wśród których kilkadziesiąt jest wyróżnionych "Błękitną Flagą". Najsłynniejsze znajdują się w  Ayia Napa, nazywanej też cypryjska Ibizą. Tylko uważajcie, bo według legendy wybrzeże miasta zamieszkuje potwór!

 

Co warto zobaczyć na Cyprze? Znajdują się tutaj trzy obiekty wpisane na listę UNESCO: zabytki archeologiczne w regionie Pafos, zdobione kościoły regionu Troodos i stanowisko neolityczne Chirokitia. Ale niemal każdy kojarzy Cypr ze Skałą Afrodyty. Według mitologii greckiej to tutaj Afrodyta wyłoniła się z morskich fal. Podobno opłynięcie skały o blasku księżyca z ukochaną osobą zapewni wieczną miłość. Jest też inny sposób – wystarczy znaleźć na plaży kamień w kształcie serca i podarować swojej wybrance czy wybrankowi.  To zdecydowanie  jedno z najchętniej odwiedzanych i fotografowanych miejsc na wyspie. 

Spragnieni ciekawostek albo przybywający na Cypr poza sezonem mogą zobaczyć słone jezioro w Larnace - jezioro wyjątkowe, bo widoczne tylko zimą. Latem, kiedy temperatury sięgają ok. 40 °C, jezioro wysycha. Zimą, kiedy temperatura znacznie spada, jezioro wypełnia się wodą, i tak w kółko. Zimą natomiast staje się niezwykłym rezerwatem przyrody bo przyciąga liczne gatunki ptaków, w tym flamingi.  

Tym, którzy lubią piesze wycieczki, polecamy wyprawę w pasmo górskie Troodos. W Troodos wyznaczono łącznie ok. 50 km tras. Popularne są piesze wycieczki w okolicach Platres, gdzie wytyczono trzy szlaki krajobrazowe – jeden z nich prowadzi do 10-metrowego wodospadu. Warto wybrać się też na wędrówkę 9-kilometrowym szlakiem Atalante – trasa prowadzi przez wiele punktów widokowych, z których można podziwiać Nikozję, Pafos czy Limassol.  W Troodos znajduje się również 10 bizantyjskich kościołów wpisanych na listę UNESCO oraz najsłynniejszy i najbogatszy klasztor na Cyprze, Kykkos – najpotężniejszy i najbardziej okazały, dumnie wznoszący się nad całą wyspą. 

Miłośnicy historii powinni odwiedzić Kurion – w tym miasteczku z XII w. p.n.e. rozpoczyna się tak naprawdę historia Cypru. Ruiny starożytnego Kurion wznoszą się na klifowym wzgórzu – miasto to stanowiło niegdyś miejsce kultu Apollina, a następnie siedzibę chrześcijańskiego biskupa. Dziś miasto jest cennym stanowiskiem archeologicznym.  A jeżeli zapragniemy towarzystwa ludzi, zawitajmy do Nikozji. Nikozja znajduje się w niemal samym centrum Cypru i tętni życiem.  Wokół starej części miasta rozciąga się mur obronny zbudowany przez Wenecjan w XV wieku.  Turyści najczęściej tutaj odwiedzają Buyuk Han - budowla, przypominająca z zewnątrz fortecę, służyła niegdyś jako miejsce zakwaterowania dla podróżnych przybywających z innych części Cypru. Warto także zobaczyć Pałac Arcybiskupi i Meczet Selimiye – najstarszy gotycki obiekt na Cyprze. 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Cyprze, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

 

 

Tagi: Cypr, czarter
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898