TYP: a1

Recenzja książki „Statki”

poniedziałek, 7 kwietnia 2025
redakcja portalu

Ludzie żeglują po morzach od kilku tysięcy lat. Przez ten czas powstawały najrozmaitsze konstrukcje i rozwiązania technologiczne, co znajdowało swoje odzwierciedlenie w budowie jednostek pływających. Czy zatem można na kilkudziesięciu stronach wyczerpująco opowiedzieć o statkach?

Oczywiście, że nie – i wcale nie taki jest cel tej książki. Nie jest to bowiem encyklopedia ani kompendium wiedzy, ale raczej… haczyk.

Książka "Statki" wydawnictwa SBM jest adresowana do ludzi, którzy kochają morze i szukają inspiracji. Zwykle są to młodzi ludzie, ale nie tylko: w końcu wiek to tylko liczba. Nigdy nie jest za późno, by odkryć nową pasję – lub pomóc komuś innemu w jej odkryciu. Elegancki format, twarda oprawa i piękne fotografie sprawiają, że "Statki" świetnie nadają się na prezent lub nagrodę. 

Nie jest to jednak typowy album podający suche fakty na temat poszczególnych jednostek. W książce znajdziemy historie najrozmaitszych statków oraz związanych z nimi ludzi. Są tu opowieści o szalonej odwadze, wierności ideałom, ale i o podłości czy małostkowości. Wśród opisanych przykładow są jednostki polskie i zagraniczne, współczesne i historyczne, a nawet te owiane legendą i tajemnicą. Są tu statki ciężko pracujące, są stworzone dla zabawy czy bicia rekordów, są wreszcie i takie, które mają zmieniać świat, służyć nauce i ratować planetę. 

Wszystko to pokazuje, jak ciekawą, niejednoznaczną i pomysłową istotą jest człowiek – oraz jak fantastyczne statki potrafi tworzyć. Mamy nadzieję, że lektura przyniesie młodym czytelnikom wiele radości i – zgodnie z intencją autorki – stanie się dla nich inspiracją, by rozwinąć żagle i wypłynąć na szerokie wody. 

Książka dostępna w salonach Empik i na stronach taniaksiazka.pl oraz swiatksiazki.pl

Wydawnictwo SBM, 128 stron, format 206 x 283 mm twarda oprawa

Książka prezentuje 60 najciekawszych modeli jednostek pływających po morzach i oceanach. Od majestatycznych żaglowców przez mroczne łodzie podwodne po luksusowe statki pasażerskie i jachty. Jednak historia statków to tak naprawdę historia ludzi – ich odwagi, geniuszu i fantazji, ale też popełnianych błędów. Wszystko to razem tworzy fascynującą mozaikę, która poznasz w tej książce.

Anna Ciężadło – wiceredaktorka naczelna magazynu „Morze”, czasopisma, na którym wychowało się kilka pokoleń polskich żeglarzy i marynarzy. Od 10 lat związana z portalem żeglarskim Tawerna Skipperów, gdzie obecnie jest redaktorką naczelną. Absolwentka krakowskiej AGH, żeglarka, autorka publikacji naukowych, książki Survival dla alergików oraz szeregu artykułów o tematyce żeglarskiej, morskiej i popularnonaukowej. Miłośniczka pszczół, pająków i morza.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932