TYP: a1

Głupota nad Bałtykiem

czwartek, 17 kwietnia 2025
Hanka Ciężadło

Podobno każdemu z nas zdarza się być głupcem przed przynajmniej 5 minut dziennie – sztuka polega na tym, by nie przekroczyć limitu (E. Hubbard). Pan, który zabrał swoje dziecko na falochron, zyskując w internecie miano ojca roku, był zapewne w trakcie tej pięciominutowej fazy. Piszemy o tym nie po to, żeby go zawstydzić, bo tym zajęli się już internauci. Niech jego przykład będzie ostrzeżeniem, bo może nie każdy ma na tyle wyobraźni, by wiedzieć, że falochron to nie jest promenada. 

Kiepski pomysł

Do zdarzenia doszło w minioną niedzielę na plaży w Dziwnówku. Mężczyzna wszedł na falochron, a na dodatek zabrał ze sobą kilkuletnią córeczkę. Obydwoje doszli do samego końca konstrukcji (dziewczynka pierwsza – ojciec w tym czasie był w połowie długości), po czym pan odwrócił się od córki i zaczął robić zdjęcia morza.

A co, gdyby dziewczynka się zachwiała albo poślizgnęła? Prawdopodobnie ojciec nie zdawał sobie sprawy z niebezpieczeństwa – na szczęście nic nikomu się nie stało, ale takie ryzyko było zupełnie niepotrzebne. Kiedy zdjęcie z tej wycieczki trafiło do mediów społecznościowych, niefrasobliwy ojciec zyskał wiele ciekawych przydomków, począwszy od dzbana, a skończywszy na… trochę brzydszych.

Dlaczego nie chodzi się po falochronach?

Mamy przeczucie, że „ojcu roku” po prostu zabrakło wyobraźni. Może na co dzień nie mieszka nad morze, może był zmęczony, nie pomyślał – zdarza się. Aby nie zdarzało się innym. przypomnijmy, co na ten temat mówią ratownicy. Po falochronach nie należy chodzić, ponieważ:

  • nie służą do wycieczek, tylko do ochrony brzegu,
  • są śliskie, mokre i porośnięte glonami – łatwo o upadek,
  • wbrew pozorom, może być przy nich bardzo głęboko,
  • dno przy nich jest nieregularne, co tworzy zawirowania wody – nawet dobry pływak może mieć problem.

 

Tagi: falochron, Dziwnówek, ojciec, niebezpieczeństwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932