TYP: a1

Final countdown: otwarcie przekopu już w sobotę

poniedziałek, 12 września 2022
Hanka Ciężadło

W najbliższą sobotę nastąpi uroczyste otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Poza częścią oficjalną odbędzie się też piknik rodzinny, pokazy dronów i koncert. Jeśli macie ochotę wziąć udział w tym wydarzeniu, warto zaplanować wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem.

Kanał, czyli przepława

Chyba żadna inna inwestycja realizowana na przestrzeni ostatnich 20 lat nie budziła aż takich emocji jak słynny przekop. Tak dla uściślenia warto dodać, że nie jest to nazwa do końca trafiona – w rzeczywistości bowiem mamy tu do czynienia z przepławą.

Pomijając jednak kwestie nazewnictwa, warto przypomnieć najciekawsze zagadnienia i kontrowersje, jakie towarzyszyły realizacji tej inwestycji:

  1. Co z przyrodą? Ekolodzy obawiali się, że przekopanie mierzei zmieni zasolenie w Zalewie Wiślanym. Naukowcy pochylili się nad tą kwestią i uznali, że rzeczywiście, zmieni – o jeden promil.

  2. Co z bursztynem? Najpierw miał być, potem już wiedziano, że jest, a na końcu zostawiono go w spokoju. Okazało się bowiem, że z uwagi na konieczność zmiany technologii na tzw. jet-grounting nie będziemy go wydobywać (technologia jest lepsza dla środowiska, ale nie wymaga wydobycia dużych mas skalnych).

  3. Co z sąsiadami? Naszym najbliższym sąsiadem w obrębie Cieśniny Piławskiej jest miłujący pokój naród rosyjski. Być może właśnie dlatego gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow obawiał się (a mówił o tym na długo przed wojną na Ukrainie), że przekop posłuży Polsce głównie do przerzucania tamtędy czołgów?

Wielkie otwarcie

17 września. Ta data kojarzy się Polakom jednoznacznie, można więc podejrzewać, że została wybrana nieprzypadkowo. I słusznie – zamiast w nieskończoność pochylać się nad martyrologią II wojny światowej, możemy otworzyć nią nowy rozdział.

Czy Rosjanie będą z tego zadowoleni? Pewnie nie. Czy my sami będziemy? Wiele zależy od tego, czy uda nam się odłożyć na bok politykę, co może być zadaniem równie trudnym, jak realizacja samej inwestycji.

Jeśli planujecie udział w tej imprezie – a będzie to, bądź co bądź, wiekopomne wydarzenie – odwiedźcie stronę otwarcie-mierzei.pl. Znajdziecie tam ramowy program, lokalizacje parkingów (również rowerowych), rozkład jazdy specjalnych autobusów i inne przydatne informacje. Na przykład tę, że wstęp jest bezpłatny.

Tagi: przekop, Mierzeja, inwestycja, otwarcie, 17 września
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924