TYP: a1

Final countdown: otwarcie przekopu już w sobotę

poniedziałek, 12 września 2022
Hanka Ciężadło

W najbliższą sobotę nastąpi uroczyste otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Poza częścią oficjalną odbędzie się też piknik rodzinny, pokazy dronów i koncert. Jeśli macie ochotę wziąć udział w tym wydarzeniu, warto zaplanować wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem.

Kanał, czyli przepława

Chyba żadna inna inwestycja realizowana na przestrzeni ostatnich 20 lat nie budziła aż takich emocji jak słynny przekop. Tak dla uściślenia warto dodać, że nie jest to nazwa do końca trafiona – w rzeczywistości bowiem mamy tu do czynienia z przepławą.

Pomijając jednak kwestie nazewnictwa, warto przypomnieć najciekawsze zagadnienia i kontrowersje, jakie towarzyszyły realizacji tej inwestycji:

  1. Co z przyrodą? Ekolodzy obawiali się, że przekopanie mierzei zmieni zasolenie w Zalewie Wiślanym. Naukowcy pochylili się nad tą kwestią i uznali, że rzeczywiście, zmieni – o jeden promil.

  2. Co z bursztynem? Najpierw miał być, potem już wiedziano, że jest, a na końcu zostawiono go w spokoju. Okazało się bowiem, że z uwagi na konieczność zmiany technologii na tzw. jet-grounting nie będziemy go wydobywać (technologia jest lepsza dla środowiska, ale nie wymaga wydobycia dużych mas skalnych).

  3. Co z sąsiadami? Naszym najbliższym sąsiadem w obrębie Cieśniny Piławskiej jest miłujący pokój naród rosyjski. Być może właśnie dlatego gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow obawiał się (a mówił o tym na długo przed wojną na Ukrainie), że przekop posłuży Polsce głównie do przerzucania tamtędy czołgów?

Wielkie otwarcie

17 września. Ta data kojarzy się Polakom jednoznacznie, można więc podejrzewać, że została wybrana nieprzypadkowo. I słusznie – zamiast w nieskończoność pochylać się nad martyrologią II wojny światowej, możemy otworzyć nią nowy rozdział.

Czy Rosjanie będą z tego zadowoleni? Pewnie nie. Czy my sami będziemy? Wiele zależy od tego, czy uda nam się odłożyć na bok politykę, co może być zadaniem równie trudnym, jak realizacja samej inwestycji.

Jeśli planujecie udział w tej imprezie – a będzie to, bądź co bądź, wiekopomne wydarzenie – odwiedźcie stronę otwarcie-mierzei.pl. Znajdziecie tam ramowy program, lokalizacje parkingów (również rowerowych), rozkład jazdy specjalnych autobusów i inne przydatne informacje. Na przykład tę, że wstęp jest bezpłatny.

Tagi: przekop, Mierzeja, inwestycja, otwarcie, 17 września
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 May

Po wielu latach postoju w Jastarni, we Władysławowie rozpoczyna się remont jachtu "Generał Zaruski".
wtorek, 31 maja 2005
Wystartowały regaty The Transat (dawny OSTAR) z Plymouth do Bostonu; w klasie trimaranów regaty wygrał Michel Desjoyeaux w czasie 8 dni, 8 godzin, 29 minut i 55 sekund.
poniedziałek, 31 maja 2004
Z okolic Wysp Kanaryjskich na tratwie "Ju-Fu" wyruszyła w rejs przez Atlantyk polska załoga pod dowództwem Krzysztofa Opieli; żeglarze dotarli do Juan w Puerto Rico, po 81 dniach żeglugi i przebyciu około 3000 Mm.
niedziela, 31 maja 1992
Zmarł Zbigniew Krasnodębski - zasłużony działacz żeglarski, wcześniej żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Yacht Klubu Polski, Głównej Komisji Turystyki Żeglarskiej PZŻ.
piątek, 31 maja 1991