TYP: a1

Przekop Mierzei prawie gotowy

środa, 15 czerwca 2022

Śluza kanału żeglugowego przez mierzeję została już napełniona wodą do docelowego poziomu. W praktyce oznacza to połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej.

Inwestorem projektu jest Urząd Morski w Gdyni, a generalnym wykonawcą zostało konsorcjum złożone z sopockiej firmy NDI i belgijskiej Besix.

Realizacja tak dużej inwestycji, jaka jest wykonanie przekopu, wiązała się z wieloma wyzwaniami natury technologicznej oraz finansowej. Po drodze wiele się wydarzyło: pandemia, zahamowanie światowej gospodarki , a w końcu atak Rosji na Ukrainę.

I właśnie ten ostatni fakt uświadomił wszystkim, że próby dogadywania się z sąsiadami nie zawsze są możliwe. Możliwość uniezależnienia się od Rosji i znalezienia alternatywy dla pokonywania Cieśniny Piławskiej jest dzisiaj szczególnie istotna.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski powiedział:  

"Inwestycja obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwią przejazd nad kanałem. Poza tym zaplanowano budowę sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym".
 
Fot. materiały prasowe NDI/BESIX

 

Tagi: przekop, mierzeja, inwestycja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 lipca

"Bona Terra" pod dowództwem Mieczysława Kurpisza opuściła Szczecin wyruszając w rejs trasą przez Kanał Panamski, Wyspy Galapagos, Wyspę Wielkanocną, wyspy południowego Pacyfiku, do Nowej Zelandii oraz Australii; w lipcu 2001 r. na Maderze "Bona Terra" zam
czwartek, 27 lipca 1995