TYP: a1

Na wieczną wachtę odeszła Mira Urbaniak

poniedziałek, 30 sierpnia 2021
Z mediów

To kolejna w ostatnim czasie śmierć osoby blisko związanej z morzem i morską kulturą. 29 sierpnia na wieczną wachtę przeszła Mira Urbaniak, żeglarka, dziennikarka, popularyzatorka morza, autorka wielu książek o tematyce morskiej. Miała 70 lat.

 

Urodziła się 3 listopada 1951 roku w Szczecinie. Dorastała w Wolinie i na Helu, studiowała w Trójmieście, na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej. Zawodowe życie związała jednak z dziennikarstwem- współpracowała m.in. z TVP Gdańsk, Radiem Kołobrzeg i magazynem Rejs.

Całe jej życie toczyło się wokół wielkiej wody. Pływała na „Zawiszy Czarnym”, „Fryderyku Chopinie” i „Darze Młodzieży". Opłynęła przylądek Horn. Swoje rejsy relacjonowała w mediach. Organizowała zloty żaglowców - Zloty Oldtimerów w Szczecinie, zloty żaglowców The Cutty Sark Tall Ships’ Races w Szczecinie i Gdyni, pisała książki o żeglarstwie, była członkinią kapituły Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza.

- Kochała dziennikarstwo i morze, a owocem tej miłości była popularyzacja żeglarstwa, której Mira oddawała się niestrudzenie do ostatnich dni życia. Robiła to z humorem, znawstwem i jedyną w swoim rodzaju swadą - napisano o niej na fanpage’u facebookowym Press Clubu Polska.

 

 

Tagi: Mira Urbaniak
TYP: a3
0 0
Komentarze