TYP: a1

Kobieta dowódcą lotniskowca?

czwartek, 26 sierpnia 2021
Hanka Ciężadło

Takie rzeczy tylko w US Navy. Pani kapitan Amy Bauernschmidt właśnie została dowódcą lotniskowca o napędzie atomowym. Jest to pierwszy w historii przypadek, kiedy kobiecie powierzono dowództwo nad tego rodzaju jednostką.

Kim jest Amy?

Pani kapitan to prawdziwa kobieta pracująca – taka, co to nie da sobie w kaszę dmuchać, doskonale wie, czego chce i dąży uparcie, by to osiągnąć. Co ciekawe, nie od razu została marynarzem – początkowo odbyła przeszkolenie na pilota śmigłowca.

Ale żeby nie było – śmigłowca  mającego coś niecoś wspólnego z morzem. Była bowiem przydzielona do Light Submarine Hunting Helicopter Squadron 45 „Wolfpack” w Kalifornii – formacji służącej do zwalczania okrętów podwodnych. Jako pilot została też zaokrętowana na niszczycielu USS John Young i brała udział w operacjach w Zatoce Perskiej.

Dalsze kroki

Potem było jeszcze ciekawiej – pani Bauernschmidt została adiutantem dowódcy 7 Grupy Bojowej Lotniskowców, a następnie Grupy uderzeniowej USS John C. Stennis. Pięć lat temu została pierwszym oficerem na lotniskowcu USS Abraham Lincoln - jednostki o napędzie atomowym, mającej 5-tysięczną załogę.

Amy była pierwszą kobietą na tym stanowisku, a zarazem drugą najważniejszą osobą na lotniskowcu. Objęcie dowództwa tego okrętu było więc niejako naturalną koleją rzeczy. Nominowano ją w grudniu 2020 roku, a oficjalne przejęcie dowództwa USS Abraham Lincoln nastąpiło 19 sierpnia bieżącego roku. 

 

Tagi: US Navy, lotniskowiec, kapitan, kobieta, marynarka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 February

Zmarł kapitan Zdzisław Paska, jeden z najbardziej doświadczonych polskich kapitanów jachtowych XX wieku, wspaniały żeglarz i wychowawca młodzieży, wieloletni kapitan i opiekun jachtu „Magnolia”.
niedziela, 5 lutego 2017
Przylądek Horn opłynął s/y "Otago" pod dowództem Kpt. Zdzisława Pieńkawy; Przylądek Horn opłynął s/y "Copernicus" pod dowództem Kapitana Zygfryda Perlickiego.
wtorek, 5 lutego 1974
Bernard Moitessier na "Joshua" mija Przylądek Horn podczas The Golden Globe.
środa, 5 lutego 1969
W Sartanie w Rosji urodził się Stefan Gorazdowski. Jednen z pierwszych kapitanów polskiej floty handlowej, autor podręczników z nawigacji.
niedziela, 5 lutego 1911