TYP: a1

Zofia Klepacka rozpoczyna zmagania w Pucharze Świata we francuskim Hyeres

czwartek, 21 kwietnia 2016
Informacja prasowa
Już w najbliższy poniedziałek, 25 kwietnia, Zofia Klepacka (YKP Warszawa) wystartuje w regatach Pucharu Świata we francuskim Hyeres na Lazurowym Wybrzeżu. Zawody we Francji wchodzą w skład cyklu 2016 Sailing World Cup i trwają 6 dni. Cykl regat Pucharu Świata zakończy się finałowym wyścigiem w Abu Dhabi 28 października.

Zofia Klepacka
Fot. Volkswagen Samochody Użytkowe

Pierwsze regaty w Hyeres, których pomysłodawcą był francuski żeglarz Abel Bellaguet, odbyły się 48 lat temu, w 1968 roku. Od 25 lat zawody te organizowane są przez Francuską Federację Żeglarską (Fédération Française de Voile) przy ścisłej współpracy z władzami miasta Hyeres-les Palmiers i stanowią jedną z największych imprez żeglarskich na świecie, rozgrywanych w ramach Tygodnia Olimpijskiego.

W tegorocznych regatach Pucharu Świata na Lazurowym Wybrzeżu wystartują najlepsi zawodnicy z 60 państw, którzy będą rywalizować w różnych klasach olimpijskich. W Hyeres nie zabraknie również polskich reprezentantów, w tym Zofii Klepackiej (YKP Warszawa), brązowej medalistki Igrzysk Olimpijskich w Londynie, która postara się powalczyć o czołowe lokaty w klasie RS:X. Wyścigi będą odbywać się na sześciu trasach: ALPHA (RS:X - windsurfing), BRAVO (470, Finn), CHARLIE (Tornado), DELTA (Laser - Laser radial), ECHO (49er), FOXTROT (2.4 - Yngling), które w czasie rozgrywek na bieżąco mogą ulec zmianie.

W czasie 6 dni zmagań w klasie RS:X zaplanowano 12 wyścigów dla wszystkich zawodników plus jeden wyścig medalowy liczony podwójnie dla najlepszych 10 uczestników. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwać będzie aż 27 międzynarodowych sędziów, a nad bezpieczeństwem zawodników i kibiców 350-osobowy sztab organizatorów oraz wolontariuszy.

Dla Zofii Klepackiej, która w ubiegłym roku w regatach w Hyeres zajęła miejsce poza podium, będzie to powrót na francuskie wody. – Trzy tygodnie temu wróciłam z Majorki, gdzie w regatach o Puchar Księżniczki Zofii udało mi się wywalczyć 5 miejsce. Brałam udział w wyścigu medalowym, ale niestety moja strategia na ostatni etap rywalizacji nie do końca się sprawdziła. Mam nadzieję, że Zatoka Hyeres będzie dla mnie bardziej łaskawa i uda mi się wywalczyć miejsce na podium. Zawsze wspominam Hyeres z uśmiechem na twarzy, ponieważ 8 lat temu udało mi się tam wywalczyć złoty medal, mimo niezbyt dobrych warunków pogodowych. Nie wiem czy uda mi się powtórzyć ten sukces, ale jak w każdych zawodach dam z siebie wszystko. W okresie od kwietnia do czerwca w regionie Zatoki Hyeres wieje dosyć silny wiatr, mistral, który jest idealny do uprawiania windsurfingu. Mam nadzieję, że jego podmuchy przybliżą mnie do zwycięstwa – komentuje Zosia Klepacka.


Tagi: Zofia Klepacka, zawody
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999