TYP: a1

Zlot żaglowców w Gdyni

środa, 6 listopada 2013
Informacja prasowa

Fot. Tomasz Falba
Gdynia zorganizuje w przyszłym roku kolejny wielki zlot żaglowców. Projektowi partnerować będzie Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

Decyzję o organizacji zlotu ogłosił 6 listopada w samo południe, na specjalnej konferencji prasowej na statku-muzeum „Dar Pomorza”, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Zlot odbędzie się w dniach 15-18 sierpnia 2014 roku pod nazwą Operacja Żagle Gdyni (Operation Gdynia Sails).

Organizatorzy nie chcieli na razie zdradzać szczegółowej listy żaglowców, które pojawią się w tym terminie w mieście. Liczą na obecność dwudziestu największych jednostek tego rodzaju na świecie.

Impreza odbędzie się z okazji 40. rocznicy pierwszego zlotu żaglowców, który odbył się w Gdyni w lipcu 1974 roku. Wydarzenie przyciągnie zapewne, jak zwykle w takich przypadkach, setki tysięcy turystów. Jego kulminacyjnym momentem będzie parada żeglarska na Zatoce Gdańskiej planowana na popołudnie 18 sierpnia.

Na dzisiejszej konferencji obecny był prezes POZŻ Bogusław Witkowski, który wręczył prezydentowi Szczurkowi reprint broszury z pierwszego z lotu żaglowców, którego oryginał przechowywany jest w naszym archiwum.

Udział prezesa Witkowskiego w spotkaniu władz miasta z dziennikarzami nie był przypadkowy. POZŻ został bowiem partnerem przyszłorocznego zlotu. Szczegóły podamy niebawem.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 March

Na wodach San Diego tonie "One Australia" Johna Bertranda stając się pierwszym jachtem zatopionym podczas regat o Puchar Ameryki.
niedziela, 5 marca 1995
Wodowanie w Bilbao szkunera "Juan Sebastian de Elcano".
sobota, 5 marca 1927
Urodził się Zdzisław Michalski, generał brygady, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej; pierwsze uprawnienia żeglarskie zdobył w oflagu, gdzie przebywał jako oficer kampanii wrześniowej. W latach 1964-1969 pływał jako zastępca kapitana na "Zawiszy Czarnym". W
wtorek, 5 marca 1912