TYP: a1

Ku pamięci kapitana Jurkiewicza

wtorek, 12 sierpnia 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
kapitan Jurkiewicz
Fot. archiwum Małgorzaty Jurkiewicz-Łobodzińskiej
Nie byłoby Operacji Żagiel w Gdyni w 1974 roku gdyby nie zwycięstwo „Daru Pomorza” pod dowództwem kapitana Kazimierza Jurkiewicza w tej imprezie dwa lata wcześniej. W najbliższy piątek - 15 sierpnia - odsłonięta zostanie tablica poświęcona żeglarzowi, a dzień później będzie można obejrzeć film o nim i posłuchać wspomnień jego córki.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Kazimierzowi Jurkiewiczowi, z inicjatywy Pomorskiego Związku Żeglarskiego, rozpocznie zlot żaglowców, który Gdynia zorganizowała z okazji 40-lecia pierwszej Operacji Żagiel w tym mieście. Odbędzie się ono przy Nabrzeżu Pomorskim (tam gdzie zwykle cumuje „Dar Młodzieży”) o godz. 14.

W uroczystości udział weźmie grupa kilkudziesięciu uczestników Operacji Żagiel 74, która spotka się w Gdyni na zjeździe zorganizowanym tego dnia przez Pomorski Związek Żeglarski.

Następnego dnia, tj. w sobotę 16 sierpnia o godz. 18.30 w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Gdyni przy al. Jana Pawła II, w ramach „Kina pod żaglami”, obejrzeć będzie można film dokumentalny „Kapitan” poświęcony Kazimierzowi Jurkiewiczowi. Gościem seansu będzie jego córka - doktor Małgorzata Jurkiewicz-Łobodzińska. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Strona zlotu: www.gdynia.pl/zagle. Zaś na stronie prowadzonego przez PoZŻ Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego (www.muzeum.pozz.org.pl) znaleźć można, największy w Polsce, zbiór materiałów poświęconych Operacji Żagiel 74 (część z nich obejrzeć można na wystawie w siedzibie Związku) i informacje o kapitanie Kazimierzu Jurkiewiczu.

 
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 April

W Warszawie odbywa się prezentacja projektu udziału Jarosława Kaczorowskiego w regatach mini Transat.
środa, 19 kwietnia 2006
Henry de Voogt otrzymuje paszport na rejs z Vlissingen do Londynu "w małej, samotnej łodzi, zupełnie samodzielnie, jedynie z pomocą Opatrzności Bożej".
czwartek, 19 kwietnia 1601