TYP: a1

Zlot Jachtów z Duszą "Próchno i Rdza" - 10-13 października 2013

wtorek, 8 października 2013
Informacja prasowa
10 października na wodach Zatoki Gdańskiej rozpocznie się kolejny, piąty już Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”, skupiający jednostki o konstrukcjach klasycznych. Wydarzenie to w ciągu ostatnich lat zyskało ogromną popularność i na stałe wpisało się w kalendarz imprez żeglarskich na Wybrzeżu.

Mariny w Helu, Gdańsku i Jastarni po raz kolejny zapełnią się drewnianymi i stalowymi jachtami, których osiągnięcia tworzą polską tradycję żeglarską. Przygotowania do Zlotu idą pełną parą. Na liście tegorocznych gości są już tak zasłużone jednostki jak Zjawa IV, Gedania, Bryza H czy Barlovento II. Podziwiać będzie też można zgromadzone w jednym miejscu piękne mahoniowe Opale, dzielne stalowe jachty J-80 czy odrestaurowany niedawno dębowy szkuner Bonawentura.

Większość jachtów biorących udział w zlocie to jednostki niezbyt przestronne. Nie posiadają one wygodnych kabin czy eleganckich pryszniców, na każdej z nich widać także odciśnięty ząb czasu. Na pierwszy rzut oka przegrywają z lekkimi nowoczesnymi konstrukcjami, wystarczy jednak pierwszy silniejszy sztorm, by w pełni docenić stabilność i bezpieczeństwo ich masywnych kadłubów. To właśnie takie jednostki odbywają pod polską banderą najdalsze i najważniejsze wyprawy. Przekraczając kolejne granice dopływają do miejsc odległych i trudno dostępnych. Osiągnięcia tych jachtów dla polskiego żeglarstwa trudno przecenić.

Celem imprezy organizowanej nieprzerwanie od 2009 roku, jest przypominanie o jachtach, które w dobie nowych rozwiązań technologicznych i projektowych potrafią z powodzeniem konkurować ze współczesną myślą konstruktorów. Z każdą kolejną edycją rośnie liczba osób uczestniczących w Zlocie „Próchno i Rdza”. W tym roku zarejestrowało się już 25 jachtów, na których przypłynie około 240 żeglarzy.

PROGRAM ZLOTU JACHTÓW Z DUSZĄ „PRÓCHNO I RDZA”

Czwartek, 10 października 2013


17:00 Spotkanie jachtów na Helu
20:00 Koncert szantowy i wspólna biesiada w żeglarskiej restauracji Kutter

Piątek, 11 października 2013

11:00 - 16:00 Wspólne pływanie we flotylli
17:00 Salut Pomnikowi Bohaterów Westerplatte i zacumowanie w Marinie na Motławie
20:00 Koncert szantowy w Klubie Morza Zejman, konkursy i trójbój marynarski

Sobota, 12 października 2013

11:00 Wspólne zdjęcie wszystkich uczestników zlotu na tle Gdańskiej Starówki
12:00 Uroczysta parada jachtów po Motławie
12:30 Wypłynięcie na Zatokę, wspólne żeglowanie wzdłuż wybrzeża; flotyllę Jachtów z Duszą podziwiać będzie można ze wielu punktów widokowych Trójmiasta, między innymi z molo w Brzeźnie i w Sopocie
18:00 Wejście do Jastarni
20:00 Impreza integracyjna w Tawernie na Końcu Świata

Niedziela, 13 października 2013


09:00 Wypłynięcie jachtów z Jastarni – zakończenie zlotu

ORGANIZATOR ZLOTU

Organizatorem Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” jest prowadzona przez kpt. Macieja Sodkiewicza Szkoła Żeglarstwa SEKSTANT, zajmująca się organizowaniem rejsów morskich, żeglarskimi wyprawami w trudno dostępne rejony świata oraz szkoleniami doskonalącymi wiedzę i umiejętności żeglarskie niezbędne w praktyce morskiej.

KONTAKT

SEKSTANT Szkoła Żeglarstwa
kpt. Maciej Sodkiewicz
ul.Żwirki 60 83-110 Tczew
biuro@sekstant.pl
tel +48 791 167 981

MEDIA I PROMOCJA ZLOTU

Ula Ziemska
ula@sekstant.pl
tel +48 881 631 012

PATRONAT

Patronat honorowy nad Zlotem Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” objął przezes Pomorskiego Okręgowego Związmu Żeglarskiego Bogusław Witkowski.
Patronem medialnym wydarzenia jest Magazyn Żagle oraz Portal Żagle.com.pl

PARTNERZY

Bałtyckie Bractwo Żeglarzy Zejman Gdańsk, Restauracja Kutter, Tawerna na Końcu Świata, PUP „Koga” Hel, Centrum Wychowania Morskiego ZHP, Yacht Club Politechniki Lubelskiej.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872