TYP: a1

Trzeci zlot jachtów z duszą

czwartek, 25 sierpnia 2011
Już po raz trzeci szkoła żeglarstwa Sekstant organizuje zlot jachtów z duszą pod nazwą "Próchno i rdza". Tegoroczne zakończenie sezonu będzie kolejny raz okolicznością, podczas której w jednym miejscu spotkają się jachty zarówno stalowe jak i drewniane, tworzące polską tradycję żeglarską.

Przemysł stoczniowy dąży za nowymi technologiami, w obliczu których tradycja jachtów z charakterem zostaje odsunięta na rzecz "lekkości" konstrukcji laminatowych. Celem szkoły jest przypomnienie wszystkim o jachtach, które nie pozostają w tyle w dzisiejszych czasach i potrafią konkurować ze współczesną myślą konstruktorów. Nie są co prawda tak przestronne, nie posiadają wygodnych kabin i na pierwszy rzut oka przegrywają z nowoczesnymi konstrukcjami. Wystarczy jednak pierwszy sztorm, by w pełni docenić stabilność i bezpieczeństwo masywnych kadłubów, pewnie rozcinających fale.

Pod polską banderą pływa kilkadziesiąt takich jachtów. W większości są to stalowe "Jotki" oraz mahoniowe Opale. Mijają się od czasu do czasu na morzu. Zdarza się iż dwie, czasem trzy spotykają się w jednym porcie. Nigdy jednak nie zorganizowano zlotu wszystkich takich jachtów. Dlatego też po raz trzeci szkoła żeglarska Sekstant spróbuje zebrać ich jak najwięcej na zlocie "Próchno i Rdza 2011"

Zlot "stalówek" J-80 i "próchna" ma za cel zapoczątkowanie nowej tradycji, spotkania się i zasmakowania zdrowej rywalizacji podczas wspólnego rejsu po Zatoce Gdańskiej. Stanie się także okazją do przybliżenia historii tych wspaniałych jachtów. Mają one na swoim koncie wiele dalekich wypraw, które przyczyniły się znacząco do rozwoju polskiego żeglarstwa.

>> Zapisy na imprezę

Plan imprezy:

Czwartek 6 października

15:00 Spotkanie jachtów na Helu
16:00 Odprawa kapitanów w budynku mariny, rozdanie koszulek
19:00 Wspólna biesiada w Kapitanie Morganie

Piątek 7 października

10:00-16:30 Wypłynięcie na Zatokę, wspólne żeglowanie we flotylli
17:00 Wejście do Jastarni (VHF 10)
Stajemy po prawej stronie przy nabrzeżu LOK
20:00 Impreza integracyjna w Tawernie

Sobota 8 października

12:00 – 16:00 Wspólne pływanie we flotylli (VHF 69)
16:00 Wejście do Gdańska (VHF 14)
17:30 Zacumowanie w marinie na Motławie (VHF 14)
19:00 Koncert Szantowy – Klub Zejman

(zakaz wnoszenia własnego alkoholu, obowiązuje także zakaz palenia tytoniu w klubie, można palić na korytarzu lub podwórku)
W trakcie koncertu zorganizujemy trójbój marynarski – przeciąganie liny, wbijanie gwoździa, etc…

Niedziela 9 października

11:00 Wypłynięcie jachtów z Gdańska – zakończenie zlotu

Źródło: www.sekstant.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 February

Sejm przyjął ustawę o przekopie Mierzei Wiślanej
piątek, 24 lutego 2017
Rozpoczął się w Krakowie kolejny XIX festiwal Shanties pod hasłem "Ruszajmy w rejs". Grand Prix festiwalu otrzymały odnowione "Stare Dzwony".
czwartek, 24 lutego 2000
Na rafie koralowej u wybrzeży Kuby stracony został s/y "Asterias", jacht Śląskiego Yacht Clubu.
sobota, 24 lutego 1990
Wodowanie żaglowca "Pommern", obecnie statek muzeum w alandzkim Marienhamn.
wtorek, 24 lutego 1903