TYP: a1

Trzeci zlot jachtów z duszą

czwartek, 25 sierpnia 2011
Już po raz trzeci szkoła żeglarstwa Sekstant organizuje zlot jachtów z duszą pod nazwą "Próchno i rdza". Tegoroczne zakończenie sezonu będzie kolejny raz okolicznością, podczas której w jednym miejscu spotkają się jachty zarówno stalowe jak i drewniane, tworzące polską tradycję żeglarską.

Przemysł stoczniowy dąży za nowymi technologiami, w obliczu których tradycja jachtów z charakterem zostaje odsunięta na rzecz "lekkości" konstrukcji laminatowych. Celem szkoły jest przypomnienie wszystkim o jachtach, które nie pozostają w tyle w dzisiejszych czasach i potrafią konkurować ze współczesną myślą konstruktorów. Nie są co prawda tak przestronne, nie posiadają wygodnych kabin i na pierwszy rzut oka przegrywają z nowoczesnymi konstrukcjami. Wystarczy jednak pierwszy sztorm, by w pełni docenić stabilność i bezpieczeństwo masywnych kadłubów, pewnie rozcinających fale.

Pod polską banderą pływa kilkadziesiąt takich jachtów. W większości są to stalowe "Jotki" oraz mahoniowe Opale. Mijają się od czasu do czasu na morzu. Zdarza się iż dwie, czasem trzy spotykają się w jednym porcie. Nigdy jednak nie zorganizowano zlotu wszystkich takich jachtów. Dlatego też po raz trzeci szkoła żeglarska Sekstant spróbuje zebrać ich jak najwięcej na zlocie "Próchno i Rdza 2011"

Zlot "stalówek" J-80 i "próchna" ma za cel zapoczątkowanie nowej tradycji, spotkania się i zasmakowania zdrowej rywalizacji podczas wspólnego rejsu po Zatoce Gdańskiej. Stanie się także okazją do przybliżenia historii tych wspaniałych jachtów. Mają one na swoim koncie wiele dalekich wypraw, które przyczyniły się znacząco do rozwoju polskiego żeglarstwa.

>> Zapisy na imprezę

Plan imprezy:

Czwartek 6 października

15:00 Spotkanie jachtów na Helu
16:00 Odprawa kapitanów w budynku mariny, rozdanie koszulek
19:00 Wspólna biesiada w Kapitanie Morganie

Piątek 7 października

10:00-16:30 Wypłynięcie na Zatokę, wspólne żeglowanie we flotylli
17:00 Wejście do Jastarni (VHF 10)
Stajemy po prawej stronie przy nabrzeżu LOK
20:00 Impreza integracyjna w Tawernie

Sobota 8 października

12:00 – 16:00 Wspólne pływanie we flotylli (VHF 69)
16:00 Wejście do Gdańska (VHF 14)
17:30 Zacumowanie w marinie na Motławie (VHF 14)
19:00 Koncert Szantowy – Klub Zejman

(zakaz wnoszenia własnego alkoholu, obowiązuje także zakaz palenia tytoniu w klubie, można palić na korytarzu lub podwórku)
W trakcie koncertu zorganizujemy trójbój marynarski – przeciąganie liny, wbijanie gwoździa, etc…

Niedziela 9 października

11:00 Wypłynięcie jachtów z Gdańska – zakończenie zlotu

Źródło: www.sekstant.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786