TYP: a1

Żeglarska F1 w Sopocie

wtorek, 29 marca 2016
Informacja prasowa
Porównywane do żeglarskiej F1, niezmiernie szybkie i zwrotne katamarany M32 będzie można zobaczyć w Polsce. Te niezwykle emocjonujące wyścigi odbędą się tuż przy sopockim molo podczas 13. edycji regat Pucharu Świata – Energa Sopot Match Race.

katamaran, PŚ Energa Sopot Match Race
Fot. Energa Sopot Match Race

Katamaran M32 jest jedną z najnowszych konstrukcji regatowych. Żeglują na nim sławy światowego żeglarstwa, wielokrotni mistrzowie świata w match racingu, uczestnicy regat Volvo Ocean Race czy America’s Cup. Wśród nich, w Sopocie, nie zabraknie również polskiej załogi. Swój udział potwierdził Przemysław Tarnacki, sternik załogi Energa Volvo Yacht Racing.

Jednocześnie sopockie regaty utrzymują rangę World Match Racing Tour - najbardziej prestiżowego cyklu żeglarskiego na świecie. „Federacja World Match Racing Tour bardzo wysoko oceniła zeszłoroczną edycję regat pod względem sportowym i organizacyjnym. Docenia atmosferę i potencjał naszej imprezy. Dlatego z wielką przyjemnością mogę poinformować, że regaty Energa Sopot Match Race po raz trzeci zostały włączone do światowego cyklu imprez dla profesjonalnych żeglarzy” – mówił na konferencji Artur Manista, organizator regat.

Tegoroczna edycja regat odbędzie się w dniach 26-30 lipca 2016 tradycyjnie przy molo w Sopocie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Sportu i Turystyki, Witold Bańka.
Tagi: Energa Sopot Match Race, katamaran, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771