TYP: a1

Zbigniew Gutkowski nominowany do prestiżowej nagrody

środa, 26 lutego 2014
Informacja prasowa

Fot. Robert Hajduk
Zbigniew Gutkowski został nominowany w kategorii „żeglarstwo” przez kapitułę 15. edycji Kolosów 2013. Najlepszy polski żeglarz oceaniczny został wyróżniony za pobicie rekordu północnego Atlantyku w lipcu 2013 roku. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 9 marca w ramach XVI Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni.

Każdego roku to wydarzenie przyciąga tłumy pasjonatów najbardziej ekstremalnych i egzotycznych podróży. Przez kilka dni publiczność dokona przeglądu najważniejszych wypraw i przedsięwzięć eksploracyjnych ostatnich 12 miesięcy. Wśród tegorocznych prelegentów, którzy przybliżą kulisy swoich dokonań, znajdzie się również Zbigniew Gutkowski.

To dla mnie bardzo miłe wyróżnienie. Spośród wielu wyczynów dokonanych przez polskich podróżników w ubiegłym roku, dostrzeżono również moje osiągnięcie na wodach nieobliczalnego Oceanu Atlantyckiego. Sama nominacja to wprawdzie jeszcze nie to samo co nagroda, ale cieszę się, że doceniono trudność i ekstremalność dyscypliny, jaką jest żeglarstwo oceaniczne – powiedział Zbigniew Gutkowski.

Popularny „Gutek” na przełomie czerwca i lipca 2013 roku wyruszył z Nowego Jorku, aby pobić należący do Brytyjczyka Aleksa Thomsona rekord na trasie mierzonej między punktami: Ambrose Light – Lizard Point. Czas uzyskany przez Polaka (8 dni, 18 godzin, 50 minut – przyp. red.) był lepszy od wyniku Thomsona o 1 godzinę i 18 minut.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971