TYP: a1

Wiatr i Woda na wodzie 2010

wtorek, 3 sierpnia 2010
Paulina Wilk
wiatr i woda na wodzie

fot.www.wiatriwoda.pl

W dniach 5 - 8 sierpnia odbędzie się V edycja Targów Sportów Wodnych Wiatr i Woda na Wodzie. Po raz kolejny miejscem letniej promocji sportów związanych z wodą - żeglarstwa, jachtingu motorowego, windsurfingu czy kajakarstwa morskiego - będzie Gdynia - żeglarska stolica Polski.


Najpiękniejsze jachty, najszybsze łodzie motorowe, skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny przez cztery dni można będzie oglądać w przystani jachotwej „Marina Gdynia”. Uroczyste otwarcie odbędzie się w czwartek 5 sierpnia o godz. 13.00 na targowej scenie.

Podczas tegorocznych Targów WIATR i WODA na wodzie prezentowana będzie największa jak dotąd liczba jednostek pływających. W targowej części Gdyńskiej Mariny stanie niemal 100 jachtów i łodzi motorowych. W halach namiotowych ustawionych na nabrzeżu swoje produkty zaprezentuje blisko 100 firm oferujących osprzęt żeglarski, motorowodny, sprzęt do nurkowania, kajakarstwa, sprzęt asekuracyjny i ratunkowy, odzież turystyczną, sportową i rekreacyjną. Będą również organizatorzy czarterów, regat oraz media branżowe. Na uwagę zasługuje międzynarodowy charakter tegorocznych targów - pojawią się wystawcy z Cypru, Korei Południowej, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

wiatr i woda na wodzie
fot.www.wiatriwoda.pl
Niewątpliwą atrakcją targów będą pokazy nowych jednostek. Największa jednostką pływającą pokazywaną na targach będzie ponad 30 metrowy jacht żaglowy J-26 firmy Yacht Building Management. Szkuner J-26 został zaprojektowany na zamówienie prywatnego armatora, według jego założeń projektowych. Przeznaczony jest do uprawiania żeglugi turystycznej i wyczynowej we wszystkich rejonach mórz i oceanów.

Targi i Festiwal WIATR i WODA na wodzie to obok ekspozycji wystawców wiele atrakcji i imprez związanych ze sportami wodnymi. Podczas tegorocznej edycji targów nie tylko miłośnicy żeglarstwa będą mogli obserwować zmagania w regatach cyklu Polish Match Tour, które w targową sobotę i niedzielę rozgrywane będą tuż obok przystani jachtowej „Marina Gdynia”.

Przez cały czas trwania targów odbywać się będą widowiskowe pokazy technik ratowniczych WOPR i prezentacje akcji ratunkowych z udziałem psów ratowniczych przygotowane przez Interwencyjną Grupę Ratowniczą z Psami WOPR. Firma Allmer zaprosi na pokazy odzieży wypornościowej a redakcja Magazynu Kajakowego WIOSŁO - na pokazy kajakarstwa morskiego ze szczególnym uwzględnieniem technik ratowniczych.

W ramach akcji społecznej „Bezpieczna Woda” w targową sobotę odbędą się pokazy wyposażenia służb ratowniczych w Polsce, prezentacje wyposażenia jachtu w sprzęt ratunkowy, asekuracyjny i sygnalizacyjny, pokazy bezpieczeństwa dzieci na wodzie, prezentacje różnych rodzajów kamizelek przez dzieci w wodzie, pokazy poświęcone bezpieczeństwu w kajakarstwie górskim i kajakowemu rodeo. Zainteresowani goście będą mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami ze znajomości indywidualnych technik ratowniczych.

Na targach na miłośników nurkowania czekać będzie polska jednoosobowa, miniaturowa łódź podwodna do zadań dywersyjnych – BŁOTNIAK B-155. Magazyn „Nurkowanie” zaprasza na wodowanie tej niezwykłej jednostki w sobotę
i w niedzielę. Dzień wcześniej przedstawiciele „Nurkowania”, w sali Muzeum Miasta Gdyni, opowiedzą o dziejach BŁOTNIAKA i okolicznościach towarzyszących jego konstrukcji.

Targi WIATR i WODA to także atrakcje dla najmłodszych. Na dzieci czekać będzie stanowisko do malowania buziek, Titanic (bajecznie kolorowa zjeżdżalnia) oraz basen wypełniony morzem piłeczek. W niedzielę zakończą się rozpoczęte w sobotę regaty dzieci Nivea Błękitne Żagle, odbędzie się chrzest młodych żeglarzy oraz koncert szanteczek
w wykonaniu zespołu Zejman i Garkumpel.

wiatr i woda na wodzie
fot.www.wiatriwoda.pl
W niedzielę, redakcja Magazynu Sportów Wodnych „Żagle”, z okazji 50-lecia istnienia tytułu zaprasza na spotkanie z Olimpijczykami i Mistrzami Świata klasy Star: Mateuszem Kusznierewiczem i Dominikiem Życkim oraz na spotkanie z obieżyświatem Marcinem Gienieczko – na chwilę przed kolejną wyprawą do Australii. Miesięcznik „Żagle” wręczy w czasie targów prestiżowe nagrody im. Leonida Teligi za twórczość literacką, osiągnięcia naukowe i działalność przyczyniającą się do popularyzacji żeglarstwa w Polsce.

Gościom pobyt na targach umilać będą znani i lubiani wykonawcy występujący na targowej scenie z szantowym repertuarem. W czwartek zagra od lat związany z legendarną grupą szantową „Stare Dzwony” - Ryszard Muzaj. W piątek wystąpi wielokrotnie nagradzany zespół „Flash Creep” oraz gość specjalny „Cztery Refy”. W sobotę swój repertuar zaprezentuje zespół „Bez paniki”. Z koncertem dla dzieci – w niedzielę – wystąpi zespół „Zejman i Garkumpel”. Piątkowym, wieczornym wydarzeniem towarzyszącym targom będzie 24 Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej. Odbywający się 7 sierpnia na gdyńskiej plaży miejskiej festiwal zgromadzi najznakomitsze gwiazdy muzyki szantowej. Podczas wieczornego koncertu wystąpią: „Mechanicy Shanty”, „Stare Dzwony”, „Atlantyda”, „Cztery Refy” i „Ryczące Dwudziestki”.

4 Targi Sportów Wodnych i Festiwal Żeglarski WIATR i WODA na wodzie potrwają od czwartku do niedzieli (5-8 sierpnia).
Godziny otwarcia:
5 sierpnia (czwartek) – 12.00-19.00,
6-7 sierpnia (piątek, sobota) – 11.00-19.00,
8 sierpnia (niedziela) – 11.00-17.30
Ceny biletów wstępu: 8 zł, dzieci do lat 13. – wstęp wolny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 June