TYP: a1

VOR: strategia antypiracka

czwartek, 8 grudnia 2011
Weronika Morys

PAUL TODD/Volvo Ocean Race
Organizatorzy Volvo Ocean Race ujawnili szczegóły przebiegu wyścigu na obszarze zagrożonym piractwem. Przez najbardziej niebezpieczne wody flota jachtów biorących udział w regatach zostanie przewieziona na uzbrojonych transportowcach.


Jeszcze w sierpniu organizatorzy zapowiadali, że trasa 2 i 3 etapu regat zostanie zmieniona ze względu na rosnące zagrożenie atakami piratów na Oceania Indyjskim. Teraz, 3 dni przed startem kolejnego etapu regat, dyrektor wyścigu Jack Lloyd ujawnił nowy plan.

Sześć jachtów opuści Cape Town, tak jak było wcześniej zaplanowane, w niedzielę 11 grudnia. Ich położenie będzie początkowo jawne, jednak zostanie ukryte, kiedy znajdą się w ustalonym punkcie na Oceania Indyjskim, skąd udadzą się do nieujawnionego portu. Tam zostaną załadowane na uzbrojony transportowiec i przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa przewiezione na północ, do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tam odbędzie się krótki wyścig do portu, który zakończy 2 etap regat.

Również w trzecim etapie, który kończy się w chińskim mieście Sanya, do przewozu jachtów przez najbardziej zagrożone obszary zostanie wykorzystany transportowiec.

Piractwo w tych rejonach to dobrze zorganizowany i niestety lukratywny proceder. Największe zagrożenie piractwem występuje zwłaszcza w pobliżu wybrzeży Somalii. Zgodnie z danymi Dryad Maritime Intelligence w 2010 roku porwanych zostało 1 181 marynarzy.Więcej informacji: www.volvooceanrace.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 January

Urodził się Zygfryd Perlicki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski w żeglarstwie morskim, w 1957 r. wygrywa regaty "Kieler Woche", w 1972 r. startuje na olimpiadzie w Kilonii w klasie "Soling" (8. miejsce). W latach 19
wtorek, 26 stycznia 1932
Kulminacja święta żaglowców świata - Tall Ships Race w Australii.
wtorek, 26 stycznia 1988
Flota eskpedycyjna dociera do Bottany Bay (dzisiejsze Sydney) rozpoczynając osadnictwo w Australii.
sobota, 26 stycznia 1788