TYP: a1

V Międzynarodowy Festiwal Morza "Nad Kanałem"

poniedziałek, 13 października 2014
Informacja prasowa
To już piąta edycja festiwalu tradycyjnej muzyki morza (w tym szant), piosenki żeglarskiej i folku w Gliwicach. Festiwal Morza „Nad Kanałem” (od 3 edycji już międzynarodowy) jest tym, który specjalizuje się w prezentacji zespołów mających w repertuarze głównie tradycyjne pieśni mórz i dawnych pokładów. Otwarta formuła programu, gdzie wykonawcy poza własnymi koncertami, łączą się też na scenie by zaśpiewać, zagrać wspólnie, stawia tę imprezę w gronie wyjątkowych.

Baner

Ale organizatorzy: Stowarzyszenie GTW, Fundacja FOLK24 i zespół Sąsiedzi, wypracowali też własne pomysły.

„Nad Kanałem” to jedyny festiwal, na którym artyści wspólnie nie tylko kończą koncerty tradycyjnym „All hands”, ale też je rozpoczynają odpowiednią „pieśnią”. To jedyny festiwal, na którym od drugiej edycji na otwarcie dzieje się coś niezwykłego, niespotykanego. A to lokalne grupy z pochodniami śpiewają pieśń z repertuaru Czesława Niemena, a to na scenie wybrzmiewa aż pięć concertin!

W tym roku z pewnością też będzie ciekawie. Po raz pierwszy festiwal potrwa trzy dni.

Dzień pierwszy

Na inaugurację imprezy, w piątkowy wieczór szanty i pieśni morza zabrzmią na gliwickim Rynku, gdzie odbędzie się żeglarski „All hands” - czyli wspólne zespołów i widzów śpiewanie szant. Zaraz potem w pobliskiej Stacji Artystycznej Rynek odbędzie się projekcja cudownego filmu „Optimista”. Nowością będzie koncert folkowy. W klubie 4Art do północy zagra zespół muzyki irlandzkiej Duan.

Dzień drugi

Koncert główny znów będzie międzynarodowy. Tym razem zaproszono reprezentantów Anglii - mistrza nad mistrze - Jima Mageeana i młodą krew Albionu - The Young’Uns. Pojawią się na „Nad Kanałem” także polscy mistrzowie - Marek Szurawski i Ryszard Muzaj (członkowie legendarnych Starych Dzwonów), z premierowym programem z przygotowywanej właśnie płyty. Będzie gwiazda młodego pokolenia - Banana Boat i reprezentacja najmłodszych (co roku festiwal promuje tych, którzy zaczynają dopiero przygodę z muzyką morza) - gliwicka, żeńska grupa Wbrew Pozorom. No i oczywiście gospodarze - Sąsiedzi - którzy także szykują nowości. Gościem specjalnym festiwalu będzie członek legendarnych Czterech Refów, założyciel i lider grupy North Wind - Jerzy Ozaist.

Jak zwykle można się spodziewać niespodzianek, występów wykraczających poza festiwalowe ramy. Wieczór tradycyjnie zakończy wspólne śpiewanie i muzykowanie w festiwalowej tawernie, której rolę będzie pełnił klub Spirala.

Dzień trzeci

Kolejna nowość w programie festiwalu to specjalny koncert dla dzieci - niedzielny poranek z żeglarską pieśnią uświetni zespół Flash Creep. Podobnie jak rok temu będzie spotkanie ze slajdami, o rejsach wokół Przylądka Horn opowie Tomasz Szewczyk. Festiwal zakończy niedzielny koncert współczesnej piosenki żeglarskiej w wykonaniu Flach Creep oraz Henryka „Szkota” Czekały ze Szkocką Trupą.

Program ramowy

Piątek, 24.10.2014

godz. 19:00 - All Hands - Rynek
godz. 19:30 - „Optimista”, projekcja filmu - SAR
godz. 21:00 - Duan - koncert folkowy - klub 4Art

Sobota, 25.10.2014

godz. 17:30 - Koncert główny „Wczoraj i dziś” - CKS Mrowisko
godz. 22:30 - All hands - klub Spirala

Niedziela, 26.10.2014

godz. 10:30 - Koncert dla dzieci: Flash Creep - CKS Mrowisko
godz. 16:00 - Pokaz slajdów: Tomasz Szewczyk - SAR
godz: 17:30 - Koncert piosenki żeglarskiej: Flash Creep, Szkocka Trupa - SAR

Szczegóły i bilety na www.nadkanalem.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520