TYP: a1

Frekwencyjny sukces w Mikołajkach

poniedziałek, 28 lipca 2014
Informacja prasowa | Maciej Kołtoński
W Mikołajkach rozegrano IV regaty z cyklu Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur. Wakacyjno-imprezową atmosferę miasta wzbogaciła strefa kibica, w której pasjonaci żeglarstwa i turyści mogli wypróbować liczne sprzęty sportowe oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat energii odnawialnej, ochrony środowiska i czynności ratowniczych. Impreza ściągnęła rekordową liczbę odwiedzających. Gościem honorowym regat był brązowy medalista olimpijski z Londynu oraz pretendent do złota w Rio, windsurfer Przemysław „Pont” Miarczyński. Regaty rozegrano przy świetnych warunkach pogodowych. Dominował silny wiatr oraz zerowe zachmurzenie.

Grand prix mazur

Impreza w Mikołajkach zdominowana została przez liczne atrakcje dostępne w regatowej strefie kibica. Jest to już kolejne miasto, do którego zawitał słynny Energobus, czyli mobilne centrum naukowe programu Planeta Energii. Wszyscy zaineresowani zgłębiali w nim tajniki przewodnictwa elektrycznego, oporników i wszelkich zastosowań energii odnawialnej. Dzięki atrakcyjnemu zaprezentowaniu tematyki, doświadczenia były interesujące zarówno dla młodych wiekiem, jak i duchem. Zagadnieniom związanym z propagowaniem proekologicznych postaw na wodach mazurskich jezior poświęcone było też stanowisko fundacji Nasza Ziemia. Jej pracownicy od dwóch tygodni przemierzają Szlak Wielkich Jezior w celu uświadamiania turystom, jak ważne jest wspólne dbanie o czystość mazurskiej krainy. Fundacja zbiera między innymi podpisy osób poczuwających się do wspólnej, proekologicznej odpowiedzialności na tak zwanej błękitnej wstędze. Zebrane dotąd rysunki i deklaracje mierzą już ponad 20 metrów. Wstęga zostanie oficjalnie przekazana przedstawicielom kampanii 7 Cudów Mazur w przyszłym tygodniu, podczas imprezy w Rucianem-Nidzie. W ten sposób, akcja Wypłyń na czyste Mazury będzie kontynuowana po zakończeniu rejsu Fundacji.

Gospodarzem regat była mikołajska Wioska Żeglarska, w której na pływającej scenie szantowej, o swoich sportowych doświadczeniach opowiadał brązowy medalista mistrzostw olimpijskich w Londynie, windsurfer Przemysław „Pont” Miarczyński. Zawodnik pływający w klasie RS: X, jest jednocześnie ambasadorem programu Energa Sailing, dbającego o kształcenie kolejnych pokoleń światowej klasy żeglarzy. Aspekt regatowo-wodny podkreślały dodatkowo ogólnodostępne jachty Delphia, na których każdy zainteresowany mógł odbyć rejs z doświadczonym sternikiem. Same regaty przebiegły pomyślnie. Zgłosiło się do nich 12 załóg. Do regat finałowych w Rynie zakwalifikował się jacht „Babooshka” pod dowództwem Jacka Daszkiewicza. Miejsca drugie i trzecie zajęły kolejno załogi Adama Perczyńskiego i Jakuba Malickiego.

Impreza 7 Cudów Mazur odbywała się równolegle z mikołajskim XXXVI Festiwalem Szantowym. Dzięki takiemu połączeniu dwóch wydarzeń o charakterze masowym, weekendowa oferta miasta stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Wystąpili między innymi: Mietek Folk, Ryczące 20tki oraz Mechanicy Szanty.
Imprezy z cyklu 7 Cudów Mazur odbędą się jeszcze 2 sierpnia w Rucianem-Nidzie oraz 23 sierpnia w Rynie.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 June