TYP: a1

Sezon żeglarski i turystyczny w Giżycku otwarty

czwartek, 3 maja 2012

Fot. UM Giżycko Wydział Promocji
Po raz 7. w Giżycku odbyło się Wielkie Otwarcie Sezonu i jedyna taka w Polsce Parada Jednostek Pływających na kanale Łuczańskim z konkursem na najładniej udekorowaną jednostkę i przebraną załogę.


Na pasażu spacerowym wzdłuż kanału Łuczańskiego 1 maja nie zabrakło atrakcji również na lądzie, konkursów i zabaw z nagrodami. Jedną z nich były pokazy rycerskie i zabawy średniowieczne. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się też duże, chodzące maskotki giżyckich leszczy, które miały tego dnia swoją premierę:) Dieciom rozdawaliśmy giżyckie baloniki, a trochę starsi mogli dowiedzieć się ze specjalnie przygotowanych ulotek, co jeszcze nas czeka w tym roku w ramach obchodów z okazji 400-lecia miasta.

Tego dnia otwarty został sezon regatowy w Międzyszkolnej Bazie Sportów Wodnych z udziałem Prezesa Okręgowego Związku Żeglarskiego i Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Odbyły się Regaty o Puchar Prezesa WMOZŻ na jez. Niegocin rozegrane przez młodych giżyckich sportowców w klasach: Optymist, Cadet, Laser 4,7, Techno 293.

Oczywiście punktem kulminacyjnym było uroczyste otwarcie XIX-wiecznego mostu obrotowego dla ruchu żeglownego na Kanale Łuczańskim (Giżyckim), łączącym jez. Niegocin i Kisajno, przekopanym w 1772 r. jako pierwszy z ośmiu kanałów łączących wielkie jeziora mazurskie. Giżycki most to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z dwóch w Europie, zbudowany na Kanale Łuczańskim dla ułatwienia łączności Twierdzy Boyen z miastem. Jego ruchome przęsło zwodzone jest w bok, a nie do góry, ma 20 m długości, 8 m szerokości i waży ponad 100 ton. Był i jest obracany ręcznie przez jednego człowieka.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że tuż przy moście znajduje się zabytkowe skrzydło zamku krzyżackiego, pieczołowicie odrestaurowane w ubiegłym roku. I dziś w tym miejscu możemy podziwać eksluzywny obiekt hotelarski St. Bruno.

Symboliczna inauguracja sezonu żeglarskiego i turystycznego w Giżycku odbyła się z udziałem władz miasta, regionu oraz zaproszonych gości. Przy tej okazji zaprzysiężeni zostali młodzi ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zielone Światło dla wodniaków symboliczne uruchomił tradycyjnie już dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej Tadeusz Zdanowicz. A wieczorem na plaży miejskiej wystąpił beatlesowy zespół "The Postman".

Imprezę patronatem medialnym objęła TVP Olsztyn, Radio 5, Radio Planeta Giżycko, Magazyn Żagle i Gazeta Giżycka. Obecna była również ekipa TVN24. Organizatorem imprezy był Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku.

DO GIŻYCKA - ŻEGLARSKIEJ STOLICY POLSKI (tytuł zdobyty przez Giżycko w plebiscycie miesięcznika "Wiatr") na słoneczną Majówkę przybyli bardzo licznie turyści, którzy mamy nadzieję wyjadą z niezapomnianymi wrażeniami, by za chwilę wrócić do nas ponownie...

Źródło: www.gizycko.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 April

W Warszawie odbywa się prezentacja projektu udziału Jarosława Kaczorowskiego w regatach mini Transat.
środa, 19 kwietnia 2006
Henry de Voogt otrzymuje paszport na rejs z Vlissingen do Londynu "w małej, samotnej łodzi, zupełnie samodzielnie, jedynie z pomocą Opatrzności Bożej".
czwartek, 19 kwietnia 1601