TYP: a1

PŚ w Genui: dobry dzień polskich załóg w klasie 49er, wszystkie klasy rozpoczęły rywalizację

piątek, 19 kwietnia 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajmują jedenaste, a Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki piętnaste miejsce w klasie 49er po udanym dniu podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Genui. Pomimo słabego wiatru udało się rozpocząć rywalizację w klasach, które do tej pory jeszcze nie pływały.

W czwartek pogoda ponownie nie była idealna do żeglowania, ponieważ wiatr wiał z prędkością od 3,5 do około 7 węzłów. To pozwoliło jednak na przeprowadzenie wyścigu w większości klas oraz rozpoczęcie rywalizacji w tych, które nie miały jeszcze na swoim koncie ani jednego biegu.

Trzy wyścigi w jednej oraz cztery w drugiej grupie odbyły się w klasie 49er i obie grupy mają za sobą po pięć startów. Na miejscach siódmym oraz trzecim na metę wpływali Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), dzięki czemu pozostali na jedenastej pozycji w klasyfikacji generalnej. Dobrze żeglowali tego dnia również aktualni wicemistrzowie Europy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy trzykrotnie zajęli ósme miejsce i awansowali z lokaty dwudziestej dziewiątej na piętnastą. Nowymi liderami zostali Chorwaci Sime Fantela i Mihovil Fantela (miejsca 11. i 1.).Tylko jeden wyścig przeprowadzono w klasie 470 i szesnaste miejsce zajęły w nim Agnieszka Skrzypulec oraz Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), co daje im taką samą pozycję w całych regatach. Na prowadzeniu znajdują się reprezentantki Izraela Gil Cohen i Noa Lasry, które jako pierwsze minęły linię mety.

W klasie Laser Standard w jednej grupie przeprowadzono dwa, a w drugiej trzy wyścigi. Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) był w swoich startach dwunasty oraz dwudziesty ósmy i w efekcie spadł z pozycji dziewiątej na dziewiętnastą. Z kolei jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz zajął miejsca dziesiąte, dwudzieste czwarte oraz dwudzieste ósme i zanotował znaczny awans z lokaty sześćdziesiątej piątej na czterdziestą pierwszą. Samodzielnym liderem został wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro Chorwat Tonci Stipanović (miejsca 2., 10. i 36.), który wcześniej, po rozegraniu tylko jednego wyścigu, dzielił tę pozycję z Norwegiem Hermannem Tomasgaardem.

W rywalizacji katamaranów klasy Nacra 17 również odbyła się nierówna liczba wyścigów, ale dzięki temu obie grupy mają po tyle samo startów na koncie. Dwudzieste pierwsze miejsce zajęli Tymoteusz Bendyk oraz Anna Świtajska i zamienili pozycję dwudziestą trzecią na dwudziestą piątą, a Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska, po miejscach dwudziestym oraz czternastym, pozostali na trzydziestej dziewiątej lokacie. Obie załogi reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Liderami nadal są Ben Saxton i Nicola Boniface z Wielkiej Brytanii (miejsca 1. i 2.).

W czwartek nie pływały zawodniczki w klasie Laser Radial, gdzie pięćdziesiąta pierwsza jest Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), a liderkami są ex aequo Norweżka Line Flem Host i Szwajcarka Maud Jayet.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek na godzinę 10:00. Klasy 49er, 49erFX i Nacra 17 zakończą ściganie w sobotę 20 kwietnia, a dzień później ostatnie wyścigi będą miały klasy 470, Laser Standard i Laser Radial.
 

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492