TYP: a1

PŚ w Genui: dobry dzień polskich załóg w klasie 49er, wszystkie klasy rozpoczęły rywalizację

piątek, 19 kwietnia 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajmują jedenaste, a Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki piętnaste miejsce w klasie 49er po udanym dniu podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Genui. Pomimo słabego wiatru udało się rozpocząć rywalizację w klasach, które do tej pory jeszcze nie pływały.

W czwartek pogoda ponownie nie była idealna do żeglowania, ponieważ wiatr wiał z prędkością od 3,5 do około 7 węzłów. To pozwoliło jednak na przeprowadzenie wyścigu w większości klas oraz rozpoczęcie rywalizacji w tych, które nie miały jeszcze na swoim koncie ani jednego biegu.

Trzy wyścigi w jednej oraz cztery w drugiej grupie odbyły się w klasie 49er i obie grupy mają za sobą po pięć startów. Na miejscach siódmym oraz trzecim na metę wpływali Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), dzięki czemu pozostali na jedenastej pozycji w klasyfikacji generalnej. Dobrze żeglowali tego dnia również aktualni wicemistrzowie Europy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy trzykrotnie zajęli ósme miejsce i awansowali z lokaty dwudziestej dziewiątej na piętnastą. Nowymi liderami zostali Chorwaci Sime Fantela i Mihovil Fantela (miejsca 11. i 1.).



Tylko jeden wyścig przeprowadzono w klasie 470 i szesnaste miejsce zajęły w nim Agnieszka Skrzypulec oraz Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), co daje im taką samą pozycję w całych regatach. Na prowadzeniu znajdują się reprezentantki Izraela Gil Cohen i Noa Lasry, które jako pierwsze minęły linię mety.

W klasie Laser Standard w jednej grupie przeprowadzono dwa, a w drugiej trzy wyścigi. Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) był w swoich startach dwunasty oraz dwudziesty ósmy i w efekcie spadł z pozycji dziewiątej na dziewiętnastą. Z kolei jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz zajął miejsca dziesiąte, dwudzieste czwarte oraz dwudzieste ósme i zanotował znaczny awans z lokaty sześćdziesiątej piątej na czterdziestą pierwszą. Samodzielnym liderem został wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro Chorwat Tonci Stipanović (miejsca 2., 10. i 36.), który wcześniej, po rozegraniu tylko jednego wyścigu, dzielił tę pozycję z Norwegiem Hermannem Tomasgaardem.

W rywalizacji katamaranów klasy Nacra 17 również odbyła się nierówna liczba wyścigów, ale dzięki temu obie grupy mają po tyle samo startów na koncie. Dwudzieste pierwsze miejsce zajęli Tymoteusz Bendyk oraz Anna Świtajska i zamienili pozycję dwudziestą trzecią na dwudziestą piątą, a Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska, po miejscach dwudziestym oraz czternastym, pozostali na trzydziestej dziewiątej lokacie. Obie załogi reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Liderami nadal są Ben Saxton i Nicola Boniface z Wielkiej Brytanii (miejsca 1. i 2.).

W czwartek nie pływały zawodniczki w klasie Laser Radial, gdzie pięćdziesiąta pierwsza jest Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), a liderkami są ex aequo Norweżka Line Flem Host i Szwajcarka Maud Jayet.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek na godzinę 10:00. Klasy 49er, 49erFX i Nacra 17 zakończą ściganie w sobotę 20 kwietnia, a dzień później ostatnie wyścigi będą miały klasy 470, Laser Standard i Laser Radial.
 

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877