TYP: a1

Nation's Cup i trzy złote medale dla Polski

niedziela, 24 sierpnia 2014
Informacja prasowa
Polska zdobyła Nation's Cup za zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej młodzieżowych mistrzostw Europy. Natomiast indywidualnie w regatach pod auspicjami europejskiej federacji żeglarskiej – Eurosaf - biało-czerwoni sięgnęli po pięć medali, w tym trzy złote. Na najwyższy stopień podium wpłynęli: Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska w klasie 420, Radosław Furmański w RS:X i Sebastian Kalafarski na Laserze Radialu. Rywalizacja odbyła się w ramach piętnastej edycji Volvo Gdynia Sailing Days.

Eurosaf

Piętnastego, przedostatniego dnia piętnastej edycji Volvo Gdynia Sailing Days katamarany zainaugurowały rywalizację w Pucharze A-Class, a w siedmiu konkurencjach młodzieżowych mistrzostw Europy Eurosaf odbyły się wyścigi medalowe. Łącznie na wodzie zaprezentowało się około 150 żeglarzy z siedmiu państw.

W kontynentalnym championacie, poza indywidualnymi medalami, rozegrała się walka o Nation's Cup. Do punktacji drużynowej każdej federacji liczą się wyniki czterech najlepszych załóg z różnych konkurencji. W każdej z nich dany kraj mógł wystawić po dwie załogi, a dodatkowo mógł sięgnąć po dzikie karty, jeśli w któreś ze specjalności chciał zgłosić więcej startujących.

Przed sobotnimi startami Polska miała taki sam dorobek jak Włochy, a w rywalizacji o zwycięstwo liczyła się także Wielka Brytania, która do liderującego duetu traciła dwa punkty. Indywidualnie do złota pretendowały cztery załogi biało-czerwonych. Biało-czerwoni niemal w stu procentach wykorzystali otwierające się przed nimi szanse.

Pierwsze doskonałe wieści napłynęły z trasy klasy 420. Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska wygrały wyścig medalowy, a tym samym powodzeniem zakończył się ich pościg za pierwszym miejsce, który załoga YKP Gdynia rozpoczęła od 5. lokaty po inauguracyjnym dniu regat. Polki w ramach Volvo Gdynia Sailing Days wygrały już trzecie regaty kobiet! Ich dorobek to kolejno tytuły: międzynarodowych mistrzyń Polski, mistrzyń Europy juniorek oraz młodzieżowych mistrzyń Europy Eurosaf w klasie 420.

Eurosaf

- Bezpośrednio po mistrzostwach Europy byłyśmy mocno zmęczone, doszło kłopoty ze sprzętem, ale przetrzymałyśmy kryzys i od środy ruszyłyśmy mocno do przodu, z nową energią. Warto było przycisnąć, skoro do końca regat było tak blisko – mówiła Ewa.

Po krótkich wakacjach, gdynianki mają jeszcze tej jesieni przesiąść się na olimpijską klasę 470. Jeśli ich talent nadal będzie tak szybko się rozwijać, mogą zaatakować miejsce w reprezentacji Polski już na igrzyska w Rio de Janeiro w 2016 roku.

W klasie RS:X prowadzenie utrzymał Radosław Furmanski. Deskarz DKŻ Dobrzyń prowadził od początku regat. W wyścigu medalowym jeszcze raz potwierdził wyższość nad najgroźniejszym rywalem. Polak osiągnął metę jako trzeci, a Evgeny Aywazyan (Rosja) był czwarty.

- Jestem aktualnym mistrzem Europy, a na mistrzostwach świata ISAF byłem trzeci, w ostatnim wyścigu spychając z podium właśnie Aywazyana. W Gdyni mierzyłem od początku w zwycięstwo, ale trzeba było się na nie mocno napracować. Po dwóch dobrych deskarzy wystawili Rosjanie i Włosi – podkreślał Furmański.

Eurosaf

W tej klasie Polska zdobyła jeszcze medal brązowy, po trzeci miejscu wśród kobiet Zuzanny Czuryło. Natomiast szans na brąz wśród mężczyzn nie wykorzystał Maciej Kluszczyński, który po wyścigu medalowym spadł z 3. na 4. miejsce.

Dwa kolejne kruszce, w tym trzeci z tych najcenniejszych - przyniosła Polsce rywalizacja na Laserze Radialu. 1. miejsce utrzymał Sebastian Kalafarski. Żeglarz Vikinga Toruń wcześniej wypracował sobie przewagę 6 punktów, a zatem w wyścigu medalowym ograniczył się do kontrolowania Gianmarco Planchestainera. W przypadku wygranej Włocha, Polak nie mógł osiągnąć mety poniżej 3 miejsca. I właśnie z tymi pozycjami ci zawodnicy ukończyli regaty.

- Nie powiem, że przyjechałem tutaj wygrać, ale od początku liczyłem na miejsce w pierwszej „3” - zdradził nam Kalafarski, który od pierwszego dnia regat usadowił się na pozycji lidera w tej konkurencji. Dotychczas jego największym sukcesem było 4. miejsce w tej klasie na mistrzostwach świata w 2012 roku.

2. miejsce w Laserze Radialu kobiet zajęła Magdalena Kwaśna. Żeglarce z Chojnic nie udało się pokonać Niemki Hannah Anderssohn w wyścigu medalowym, a to był warunek zmiany na pozycji liderki. Polka była dzisiaj piąta, rywala przypłynęła trzecia.

Wyniki indywidualne ustaliły klasyfikację drużynową. Nations'Cup zdobyła Polska z dorobkiem 39 punktów. Na ten wynik złożyły się zdobycze: Romaniuk i Goralskiej, Kalafarskiego i Furmańskiego (po 10 punktów) oraz Kwaśnej (9).

MEDALIŚCI MŁODZIEŻOWYCH MISTRZOSTW EUROPY EUROSAF ORAZ MIEJSCA REPREZENTANTÓW POLSKI

KLASA 420 KOBIETY po dwunastu wyścigach

1. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 31 punktów
2. Laura Izzo/Maria Giovanna Ianzillo (Włochy) 41
3. Maria Vittoria Marchesini/Alice Linussi (Włochy) 47
9. Agata Błażewska/Katarzyna Trautman (Polska) 91
10. Agnieszka Łapińska/Hanna Siwek (Polska) 92

KLASA 420 MĘŻCZYŹNI po dwunastu wyścigach

1. James Clemetson/Daniel Whiteley (W.Brytania) 29 punktów
2. Matteo Pinchrle/Ludovico Basharzad (Włochy) 33
3. Mattia Panigoni/Riccardo Mirra (Włochy) 38
======================================
4. Tomasz Wawerek/Antoni Banaś (Polska) 56
7. Grzegorz Olko/Stanisław Rymkiewicz (Polska) 75
10. Jan Błaszczyszyn/Szymon Nowosielski (Polska) 95

LASER RADIAL KOBIETY po dwunastu wyścigach

1. Hannah Anderssohn (Niemcy) 33 punkty
2. Magdalena Kwaśna (Polska) 39
3. Clementine Thompson (W.Brytania) 41
7. Agnieszka Dubiela (Polska) 70

LASER RADIAL MĘŻCZYŹNI po dwunastu wyścigach

1. Sebastian Kalafarski (Polska) 38 punktów
2. Gianmarco Palnchestainer (Włochy) 40
3. Ivan Krivobokov (Rosja) 46
7. Adrian Raczkowski (Polska) 70
9. Jakub Rodzewicz (Polska) 87
11. Maksymilian Jabłecki (Polska) 104

RS:X KOBIETY po trzynastu wyścigach

1. Emma Wilson (W.Brytania) 27 punktów
2. Elena Vacca (Włochy) 33
3. Zuzanna Czuryło (Polska) 46
5. Patrycja Lis (Polska) 69
10. Oliwia Caspari (Polska) 116

RS:X MĘŻCZYŹNI po trzynastu wyścigach

1. Radosław Furmański (Polska) 32 punkty
2. Evgeny Ayvazyan (Rosja) 36
3. Michele Cittadini (Włochy) 62
===========================
4. Maciej Kluszczyński (Polska) 64
8. Mateusz Grochowski (Polska) 107
11. Marcel Jagniewski (Polska) 110

29ER po szesnastu wyścigach

1. Daniel Blight/Rowan Edwards (W.Brytania) 39 punktów
2. Tomas Mathisen/Mads Mathisen (Norwegia) 46
3. Mimi El-Khazindar/Emma Loveridge (W.Brytania) 49
=================================
5. Martyna Mika/Wojciech Pętlak (Polska) 86
6. Aleksandra Melzacka/Kajetan Jabłoński (Polska) 89
10. Jan Marciniak/Łukasz Wilk (Polska) 142
12. Michał Sawicki/Mikołaj Jaworski (Polska) 160

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA NATION'S CUP

1. POLSKA 39 punktów
2. Wielka Brytania 38
3. Włochy 36
4. Niemcy i Rosja po 27
5. Norwegia 15
6. Finlandia 7

Puchar A-Class to ostatnie regaty w bogatym programie piętnastej edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Do dwudniowej rywalizacji zgłosiło się 13 katamaranów, które zostały podzielone na dwie kategorie.

W sobotę rozegrano cztery wyścigi. W A-classie liderem jest Marcin Badzio, który wygrał dwukrotnie, a dwa kolejne starty ukończył na 2. miejscu. W rozgrywce o zwycięstwo może liczyć się jeszcze Jacek Noetzel, który choć opuścił dwa pierwsze biegu, w dwóch następnych wygrał i w klasyfikacji generalnej po pierwszym dniu jest piąty.

Natomiast w kategorii open równych sobie nie mają Dariusz Grzegorzek i Michał Kraskowski (wszyscy Navigo Sopot), którzy wygrali wszystkie sobotnie wyścigi.

Ostatniego, szesnastego dnia Volvo Gdynia Sailing Days katamarany wznowią rywalizację o godzinie 10:00. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, w obu kategoriach odbędą się po trzy wyścigi.

CZOŁÓWKA PUCHARU A-CLASS

A-Class

1. Marcin Badzio 6 punktów
2. Tymoteusz Bendyk 10
3. Marcin Kamiński 16

Open

1. Dariusz Grzegorzek/Michał Kraskowski 4
2. Łukasz Wroczyński/Rafał Schleifer 10
3. Tomasz Piernicki/Paweł Solecki 12

Volvo Gdynia Sailing Days to nie tylko sportowy świat żeglarskich zmagań na najwyższym poziomie, ale i pełen wachlarz imprez towarzyszących. W tzw. Strefie Orzeźwienia, na miejskiej plaży, na niedzielę GOSiR Gdynia przygotował następujące propozycje:

10:00-18.00 Strefa zabaw dla dzieci (Plaża Śródmieście) 10-18
10:00 do końca zabawy – Strefa Orzeźwienia z foodtruckami
11:00 - salsa prowadzona przez Salsa Kings
12:00 – warsztaty Nikona (temat: Lornetka)
13:00 - salsa prowadzona przez Salsa Kings
14:00 - warsztaty Nikona (temat: Aparaty fotograficzne)
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 lipca

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920