TYP: a1

Moc morskich atrakcji na BALTIC SAIL GDAŃSK 2013

czwartek, 27 czerwca 2013
Informacja prasowa
Już za tydzień na wodach Motławy i Zatoki Gdańskiej rozpocznie się siedemnasty Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk. W tym roku będzie to prawdziwy Festiwal Morski, łączący rejsy rekreacyjne na pokładach żaglowców, kulturę morską, zmagania sportowców oraz widowiskowe rekonstrukcje historyczne na wodzie i na lądzie!

Gdańska marina znów zaroi się od masztów, oprócz kilkunastu żaglowców, w wydarzeniu wezmą udział dziesiątki jachtów turystycznych i setki jachtów regatowych. Przygotowania do Baltic Sail Gdańsk są już na ostatniej prostej, a z każdym dniem przybywa nowych zgłoszeń jednostek, które przypłyną na tegoroczny zlot. Targ Rybny, jak co roku przemieni się w Miasteczko Żeglarskie, które otwarte zostanie 4 lipca o godzinie 12:00. Podczas czterech dni trwania imprezy, na gości Baltic Sail Gdańsk czeka mnóstwo atrakcji! W podróż do początków XVIII wieku zabiorą nas grupy z Polski Łotwy, Estonii i Rosji specjalizujące się w rekonstrukcjach historycznych.

Zaprezentowana zostanie cała obyczajowość epoki: sposoby werbowania żołnierzy i marynarzy, scenki rodzajowe, parada nawiązująca do dawnej potęgi miasta Gdańska. Na kilka dni nabrzeże Motławy - i nie tylko nabrzeże - przeniesie się w czasie. Na najpiękniejszych ulicach Głównego Miasta będzie można zobaczyć ozdobne barokowe stroje, a podczas wycieczek po historycznym obozowisku odkryjemy przed zwiedzającymi wszelkie aspekty osiemnastowiecznego życia codziennego. Dzięki zaangażowaniu grup rekonstrukcyjnych z krajów basenu Morza Bałtyckiego, turyści i gdańszczanie otrzymają spektakl, jakiego nie powstydziłyby się największe metropolie Europy! – mówi Gdański Korsarz Krzysztof Kucharski.

Część historyczną Baltic Sail Gdańsk 4 lipca, o godzinie 15.00 zainauguruje prezentacja grup rekonstrukcyjnych na Targu Rybnym oraz pokaz musztry i umundurowania z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Pół godziny później, rozpocznie się przemarsz oddziałów Długim Pobrzeżem, przez ulice Mariacką i Piwną na Długą. Będzie to początek inscenizacji „Wjazd posła rosyjskiego do Gdańska”. Od czwartku do niedzieli chętni zwiedzą z przewodnikiem obóz historyczny, wycieczki będą odbywać się co godzinę. Najwięcej wrażeń dostarczą wydarzenia zaplanowane na sobotę.

6 lipca, o godzinie 14.00 odbędzie się organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście! Cieszącą się dużą popularną inscenizację oglądać będzie można z nabrzeża w Nowym Porcie, przy przeprawie promowej przez Wisłę. Czy i w tym roku walecznym obrońcom fortecy uda się odeprzeć atak nieprzyjaciela, dowiemy się już w ten weekend! Organizatorzy zachęcają do skorzystania z bezpłatnego transportu, który kursował będzie z parkingu przy PGE Arena. Kulminacją rekonstrukcji historycznych podczas Baltic Sail Gdańsk będzie bitwa na wodach Motławy, która odbędzie się w sobotę, o godzinie 20.15 – pierwsza zrealizowana w Polsce inscenizacja z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Zapowiada się spektakularne widowisko, więc warto przyjść wcześniej, aby zająć dobre miejsce na nabrzeżu!

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń tegorocznej edycji imprezy na stronie www.balticsail.pl.

Do zobaczenia na Baltic Sail Gdańsk 2013!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877