TYP: a1

Film OPTIMISTA w "Kinie pod żaglami"

piątek, 29 listopada 2013
Informacja prasowa
Reżyser Kryspin Pluta podpisujący film
Reżyser Kryspin Pluta podpisujący film
Fot. Ewa Górska
28 listopada w ramach kolejnego spotkania „Kina pod żaglami” licznie zgromadzeni widzowie mogli obejrzeć film dokumentalny o małych żeglarzach „OPTIMISTA” w reżyserii Kryspina Pluty. Po projekcji filmu zaproszeni goście - scenarzysta i reżyser filmu Kryspin Pluta oraz producent Dariusz Dikti – opowiedzieli skąd się wziął pomysł filmu i jak przebiegała współpraca z dziećmi.

Pomysł filmu pojawił się, gdy Kryspin Pluta postanowił zamieszkać w Gdyni. I stwierdził, że będzie to dobry sposób na „wkupienie się” w łaski miasta. Zdecydował się na bliski mu temat żeglarski. Nie znając nikogo przyszedł do przypadkowo wybranego klubu żeglarskiego - OPTI CWM, w którym odbywały się wtedy regaty i zaczepił człowieka – trenera Krzysztofa Kociędę, który pomógł mu w realizacji pomysłu. Główny bohater filmu - 8 letni Mateusz, który rozpoczyna swoja przygodę z żeglarstwem, został wybrany z dwudziestki dzieci z klubu.

„Chciałem, aby dla bohatera mojego filmu spotkanie z łódką Optimist było absolutnie pierwszym kontaktem z żeglarstwem. I dobrze trafiłem. Obserwując jak mój bohater stawia pierwsze kroki w klubie żeglarskim, filmuję jego pierwsze wrażenia: ciekawość, radość, ale także lęk, strach oraz próbę walki ze swoimi słabościami. Jest to w sumie historia o odwadze, o szukaniu jej w sobie i o tym, jak dużo możemy zyskać, gdy ją znajdziemy.” - podsumował reżyser filmu Kryspin Pluta.

Na następną projekcję „Kina pod żaglami” zapraszamy 5 grudnia na film dokumentalny Bohdana Sienkiewicza i Michała Dąbrowskiego „Janka. Morska księżniczka”, opowiadający o zmarłej w 2009 roku w Londynie Jance Bielak - pierwszej damie polskiego żeglarstwa, która przez ostatnie 35 lat żyła i pracowała na rzecz morza – dla międzynarodowego wychowania młodzieży pod żaglami. Była honorowym ambasadorem polskich żeglarzy. Na spotkaniu obecny będzie reżyser filmu i jednocześnie twórca legendarnego programu Latający Holender – redaktor Bohdan Sienkiewicz. Zapraszamy!

Informacje na temat pokazów znajdują się na stronie: www.pozz.org.pl i na profilu projektu na Facebooku: https://www.facebook.com/kino.pod.zaglami

„Kino pod żaglami” to cykl poświęcony filmom o tematyce żeglarskiej. Każdy pokaz połączony jest ze spotkaniem z twórcami poszczególnych filmów albo ich bohaterami. Cykl ten to nowy projekt Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego realizowany wspólnie z Andrzejem Minkiewiczem, organizatorem Przeglądu Filmów Żeglarskich Jacht Film.

Projekcje „Kina pod żaglami” odbywają się w każdy czwartek o godz. 17 w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni przy al. Jana Pawła II 11 (wejście od strony Skweru Kościuszki). Każde spotkanie połączone jest z losowaniem drobnych upominków dla widzów. Dla gości „Kina pod żaglami” na czas pokazów udostępniony jest parking POZŻ. Wstęp wolny.
TYP: a3
0 0
Komentarze