TYP: a1

Bursztyn. Dziedzictwo i nowoczesność wraca do Gdańska

wtorek, 16 lipca 2019
Informacja prasowa

Po sukcesie na Biennale Sztuki w Wenecji do Gdańska powraca wystawa „Bursztyn Dziedzictwo i nowoczesność”. Od 17 lipca do 27 października eksponaty będzie można zobaczyć w siedzibie Muzeum Gdańska. Wernisaż poprzedzi uroczysta parada weneckich masek karnawałowych, która wyruszy z Muzeum Bursztynu do Ratusza Głównego Miasta.

– Prawdziwe piękno każdego kawałka i każdej bryłki bursztynu tkwi w ich naturalnych formach. Gdy myślimy o bursztynie, to łączymy go zazwyczaj ze srebrem. Gdańską i polską tradycję uzupełniają złoto, brylanty lub perły, a nawet takie materiały jak: beton, aluminium, folia, czy… końskie włosie. Nowych rozwiązań poszukują nie tylko Polacy, np. studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ale także Włosi. Wykorzystanie betonu to pomysł projektanta Fabrizio Tridentiego. Właśnie takie ciekawe projekty zostaną zaprezentowane turystom obok dawnych, tradycyjnych wyrobów. Warto zobaczyć obie odsłony bursztynowego świata – przekonuje Robert Pytlos z Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta.

Na wystawie zobaczymy blisko kilkaset eksponatów wykonanych ze „Złota Bałtyku”, w tym także te, które powędrowały do Wenecji w maju 2019 r. Naturalne formy bursztynu bałtyckiego, inkluzje, rzeźby wykonane z jednej bryły bursztynu, bursztynowe pióro „Amber Rex” oraz repliki bursztynowej bransolety podarowanej Rodowi Stewartowi oraz naszyjnika Księżnej Kate i spinki Księcia Williama we Włoszech obejrzało blisko 20 tys. osób.

– Na wystawie w Gdańsku nie zabraknie inkluzji, czyli insektów zatopionych w jantarze. Zobaczymy także millenijne bursztynowe jajo Fabergé wykonane przez firmę Victor Mayer Company z okazji 1000-lecia Gdańska. Na świecie jest tylko 11 takich wyrobów jubilerskich – mówi Renata Adamowicz z Muzeum Bursztynu.

Wystawę otworzy przemarsz artystów i modelek w maskach weneckich oraz szczudlarzy. Parada rozpocznie się o godz. 11:30 przy Muzeum Bursztynu, a zakończy o 12:00 w Ratuszu Głównego Miasta. Organizatorem performance artystycznego La Via Dell’ Ambra Gdańsk- Wenecja 2019 są Atelier Słoma & Trymbulak (znani polscy projektanci mody Jola Słoma i Mirek Trymbulak) oraz Dorota Gulbierz, znany polski twórca form złotniczych. Uczestnictwo w wernisażu wystawy jest bezpłatne.

Organizatorami są Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Związek Miast i Gmin Morskich oraz Muzeum Gdańska.

„Bursztyn. Dziedzictwo i nowoczesność” będzie można zobaczyć od środy, 17. lipca 2019 r. do niedzieli, 27. października 2019 r. w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Do 29 września wystawę będzie można zobaczyć od wtorku do niedzieli, a po tej dacie - od środy do niedzieli. Za bilet normalny uprawniający do zwiedzenia całego Ratusza zapłacimy 12 złotych, za bilet ulgowy – 6 złotych, a rodziny z niepełnoletnimi dziećmi (do max. ośmiu osób) - 20 zł. Posiadacze Karty Mieszkańca mogą zwiedzić wystawę bezpłatnie pod warunkiem niewykorzystania jej wcześniej w celu zwiedzania siedziby Muzeum Gdańska.

Wernisaż wystawy „Bursztyn. Dziedzictwo i nowoczesność”

Start: 17 lipca 2019 r. (środa), godz. 12:00-12:45

Miejsce: Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47 (wejście przez przedproże)

Otwarcie: dr Ewa Szymańska, z-ca Dyrektora Muzeum Gdańska

Przemówienie: Anna Zbierska - Z-ca Dyrektora Biura Prezydenta ds. Promocji i Komunikacji Marki Miasta

Przemówienie: Jola Słoma i Mirosław Trymbulak - Atelier Słoma &Trymbulak

 

Tagi: bursztyn, wystawa, Muzeum Gdańska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971