TYP: a1

Wyspa Bożego Narodzenia

czwartek, 26 grudnia 2013
Weronika Morys

Fot. DIAC images
Położona na Oceanie Indyjskim Wyspa Bożego Narodzenia stanowi terytorium zależne Australii. Populacja wyspy wynosi 2072 mieszkańców i jest skoncentrowana na północy, głównie w stolicy - Flying Fish Cove. Powierzchnia Wyspy Bożego Narodzenia wynosi 135 km² (ponad połowę mniej niż powierzchnia Krakowa). Nazwa powstała dla upamiętnienia faktu, że została ona odkryta 25 grudnia 1643 roku.

Odkrywcą wyspy dla świata zachodniego był kapitan William Mynors, którzy zobaczył ją z pokładu “Royal Mary” w dniu Świąt Bożego Narodzenia, i jemu zawdzięcza ona swoją nazwę. Pierwszym europejczykiem, który stanął u jej brzegu był słynny brytyjski korsarz, William Dampier, dowodzący statkiem “Cygnet”. To właśnie jego załoganci byli pierwszymi Europejczykami, którzy postawili na niej stopę. Było to w roku 1688, jednak pierwszą próbę eksploracji wyspy podjęła dopiero załoga statku “Amethyst” w 1857 roku. W 1887 roku kapitan HMS Flying Fish, John Maclear, odkrył zatokę na północy wyspy, którą nazwał imieniem swojego statku (obecnie Flying Fish Cove). Pod koniec XIX wieku rozpoczęto na wyspie wydobywanie fosforytów. Przemysł ten jest do dziś wiodącą gałęzią gospodarki terytorium.

Wyspa Bożego Narodzenia jest ulubionym miejscem postoju żeglarzy zmierzających na Wyspy Kokosowe. Najlepszym okresem do żeglowania w tym rejonie są miesiące od kwietnia do listopada, kiedy przeważają wiatry południowo-wschodnie. Od grudnia do marca, kiedy wieją północno-zachodnie monsuny, wyspa nie daje dobrego schronienia jachtom.


Wyświetl większą mapę
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 June

24 czerwca 2015 wodowanie statku naukowo-badawczego Oceanograf. To nowoczesny, specjalistyczny katamaran, będący własnością Uniwersytetu Gdańskiego. Budową statku zajęły się stocznie Nauta i Crist. Katamaran jest jedną z najlepiej wyposażonych jednostek t
środa, 24 czerwca 2015
W Gdańsku inauguruje działalność Narodowe Centrum Żeglarstwa; inicjatorem budowy i jego dyrektorem jest Krzysztof Zawalski, pracownik gdańskiej AWFiS.
niedziela, 24 czerwca 2007
Z Sankt Petersburga w rejs dookoła świata wypłynął "Kruzensztern".
piątek, 24 czerwca 2005
W Londynie powstaje Yacht Klub Polski.
czwartek, 24 czerwca 1982
W San Francisco po 406 dniach żeglugi żakończył samotny wokółziemski rejs na "Nord IV" Kpt. Andrzej Urbańczyk.
środa, 24 czerwca 1981
Rozpoczął rejs s/y "Magnolia" pod dowództwem Zdzisława Paski; żeglarze dotarli do Archangielska; powrót do Świnoujścia nastąpił 26.08.1975 r.
wtorek, 24 czerwca 1975
W Szczecinie zakończył wokółziemski rejs "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim na pokładzie. "Polonez" po starcie w regatach OSTAR wypłynął z Newport w rejs dookoła świata trasą wokół trzech przylądków. Po drodze Kapitan Krzysztof Baranowski opłynął Ho
niedziela, 24 czerwca 1973
W Głuszynie pod Poznaniem urodził się Paweł Edmund Strzelecki (zm. w 1873 r.), geograf, geolog i podróżnik, m.in. członek Royal Society w Londynie. Prowadził badania geologiczne w Appalachach, na Florydzie, w Meksyku, Brazylii, Urugwaju, Chile, na wyspach
sobota, 24 czerwca 1797