TYP: a1

W Szczecinie powstaje pierwszy w Polsce bezzałogowy hydrodron

poniedziałek, 14 sierpnia 2017
Redakcja/MF

Pierwszy w Polsce bezzałogowy hydrodron tworzony przez firmę  Marine Technology ma służyć do samodzielnego wykonywania pomiarów pod wodą.  Na realizację projektu spółka pozyskała ponad 2 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.Hydrodron ma być katamaranem o długości 4 metrów, szerokości 2 metry i wysokości maksymalnej ok. 1 metr nad powierzchnią wody. Jednostka będzie mogła pracować przez 12 godzin z prędkością pomiarową 3 węzłów. Będzie wykonywał pomiary hydrograficzne w obszarach portów, na redach, rzekach, jeziorach, zalewach czy zatokach. Jego zaletą jest to, że będzie obywał się bez załogi. Jak zaznacza prof. Andrzej Stateczny, prezes Marine Technology, obecne pomiary wykonywane przez ludzi kilometr po kilometrze są dla załogi żmudne, czasochłonne i uciążliwe. Z kolei zdalnie sterowany i autonomiczny hydrodron umożliwi ich automatyzację. Będzie można nim sterować z brzegu bądź zaprogramować go tak, aby samodzielnie mierzył zaplanowaną trasę. Jednostka będzie wyposażona w systemy antykolizyjne, aby mogła omijać przeszkody, w tym podwodne, oraz wykrywać w celu unikania zderzenia inne jednostki pływające.

Jednostka będzie wyposażona m.in. w nowoczesną echosondę wielowiązkową mierzącą dno oraz sonar wykonujący podwodne zdjęcia za pomocą dźwięku. Dane pozwolą stworzyć model dna oraz  zobaczyć, co na nim leży. Głównym przeznaczeniem hydrodronu jest tworzenie map ułatwiających nawigację statków, w  przyszłości może być on jednak wykorzystywany również m.in. do sprawdzania stanu budowli hydrotechnicznych (np. zapór i śluz) czy do badania jakości wody. Niewielkie rozmary jednostki ułatwią jej transport, wodowanie i pracę na akwenach trudno dostępnych bądź niedostępnych dla większych jednostek załogowych. Takie zastosowanie jest szczególnie ważne na śródlądowych drogach wodnych.

Całkowity koszt stworzenia pierwszego hydrodrona wyniesie ponad 2,5 mln zł, z czego ponad 2 mln zł firma pozyskała z NCBiR w ramach unijnego programu Inteligentny Rozwój. Kadłub katamaranu wraz z napędem i instalacją elektryczną jest budowany w stoczni w Rekowie Górnym w pobliżu Gdyni, w firmie Cree Yacht, która specjalizuje się w produkcji nowoczesnych jachtów. Latem 2018 roku hydrodron będzie testowany na polskich akwenach. Prototyp będzie gotowy za dwa lata.

 

Tagi: hydrodron, pomiary, katamaran
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 June

Grant Dalton na "NZ Endeavour" wygrywa w Southampton 6 edycję Whitbread Race.
piątek, 3 czerwca 1994
Na Atlantyku podczas regat Operation Sail tonie żaglowiec "Marques".
niedziela, 3 czerwca 1984
Z Gdyni w rejs na Islandię wyruszył s/y "Opal" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; jacht powrócił do Świnoujścia 17 lipca po przebyciu 3558 Mm.
poniedziałek, 3 czerwca 1968
Wodowanie "Columbii", pierwszego jachtu klasy 12-metrowej, który zdobył Puchar Ameryki.
wtorek, 3 czerwca 1958
Urodził się Marek Szurawski, najwiekszy polski szantymen, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor artykułów prasowych i książki o szantach i szantymenach.
czwartek, 3 czerwca 1948
Z Wysp Kanaryjskich wyruszył w podróż na kajaku Franz Romer; dotarł do Antyli po 88 dniach spedzonych na morzu. Zaginął na morzu w próbie przejścia następnego etapu z Antyli do Nowego Jorku.
niedziela, 3 czerwca 1928