TYP: a1

Sztuczne zapłodnienie na ratunek rafom

poniedziałek, 22 stycznia 2018
Z mediów/Rzeczpospolita

Jak wiadomo, zmiany klimatu i zanieczyszczenie nie robią dobrze przyrodzie. Między innymi cierpią z ich powodu rafy koralowe. Z pomocą przychodzi nauka.

 

Jedna z najpiękniejszych raf świata, Wielka Rafa Koralowa,  leży u wybrzeży Australii. Nie powinno więc dziwić, że to właśnie Australijczycy wpadli na sposób, w jaki być może uda się powstrzymać obumieranie raf. Naukowcom z Southern Cross University udało się bowiem wyhodować koralowce w warunkach laboratoryjnych, a co ważniejsze – udało im się tego dokonać także w naturze.

[t][/t] [s]Fot. Richard Ling, CC BY-SA 3.0, Wikipedia[/s]

Dzielni ratownicy pod koniec 2016 r. zgromadzili wielką ilość jaj i spermy koralowców z Heron Island. Zarodki z nich wyhodowane posłużyły jako materiał transplantacyjny w uszkodzonych miejscach rafy. Osiem miesięcy później okazało się, że przeszczepione koralowce żyją, rozwijają się i rosną. Eksperyment, z podobnie optymistycznymi rezultatami powtórzono na Filipinach.

 

 

Tagi: rafa koralowa, koralowce, zanieczyszczenie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 lipca

"Bona Terra" pod dowództwem Mieczysława Kurpisza opuściła Szczecin wyruszając w rejs trasą przez Kanał Panamski, Wyspy Galapagos, Wyspę Wielkanocną, wyspy południowego Pacyfiku, do Nowej Zelandii oraz Australii; w lipcu 2001 r. na Maderze "Bona Terra" zam
czwartek, 27 lipca 1995