TYP: a1

Wielka Rafa - wielka katastrofa

środa, 6 kwietnia 2016
Anna Ciężadło
Cywilizacja nie zawsze i dla każdego jest dobra. Postęp technologiczny, zmiany klimatyczne, większa liczba ludzi - to wszystko powoduje, że niektóre obszary naszej planety nikną niemal na naszych oczach. Przygotowaliśmy dla Was listę miejsc, z odwiedzinami do których trzeba się spieszyć bo niedługo mogą zniknąć.

Spośród miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, zanim znikną na zawsze, z pewnością należy wymienić Wielką Rafę Koralową. Ten bajkowy świat, pełen stworów rodem z szalonej kreskówki ginie - i to w szybkim tempie. Co gorsza, nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje, choć pewne podejrzenia oczywiście mamy: z pewnością Rafie nie służy zanieczyszczenie środowiska, odłupywanie jej kawałków na pamiątkę dla szwagra, ani rabunkowa gospodarka w zakresie połowu ryb i owoców morza.

Wielka Rafa Koralowa
By NASA, by MISR - probably http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/pia03401, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=163272


Dlaczego Rafa jest taka wyjątkowa?

Przede wszystkim, jest naprawdę duża – wdać ją aż z kosmosu, a zajmuje powierzchnię ponad 340 tys. km². Jest więc większa, niż Polska, a to całkiem spory kraj. Jest też dość nobliwa, żeby nie powiedzieć – stara, bowiem jej wiek szacuje się na jakieś 18 milionów lat.
No i wreszcie – jest piękna; naprawdę piękna, zaś żyjące tam gatunki roślin i zwierząt (lub zwierząt, wyglądających jak rośliny albo przybysze z kosmosu), stanowią unikatowy na skalę planety ekosystem. Wszystko to sprawiło, że Wielka Rafa została na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Honorowe miejsce na liście, niestety, nie wystarczy.

Jak bardzo jest źle?

Faktem jest, że Rafa ginie. Słyszymy o tym już od tak dawna, że poniekąd impregnowaliśmy się na kolejne doniesienia - tym bardziej, że skoro wszyscy są zgodni co to faktu, że Rafę trzeba chronić, to pewnie jest chroniona. Oczywiście, że jest - sęk w tym, że chyba nie do końca skuteczne, bowiem naukowcy donieśli, iż tej wiosny odnotowano największe jak dotąd blednięcie korali. Co więcej, badacze z Uniwersytetu Jamesa Cooka twierdzą, iż ostatnie blednięcie zmieniło wygląd Wielkiej Rafy w sposób nieodwracalny.

Dlaczego korale bledną?

Może że starości? Poniekąd; w rzeczywistości bledną, kiedy umierają, a umierają dlatego, że z jakiegoś powodu giną organizmy, z którymi korale żyją w symbiozie. Utrata barw nie jest więc jedynie kwestią estetyki (zawsze to fajnie, jak jest kolorowo), ale świadectwem, że coś jest nie w porządku - i to bardzo, bowiem eksperci podkreślają, że problem bielenia dotyczy już 95 proc. elementów składowych ekosystemu Wielkiej Rafy.


By Copyright (c) 2004 Richard Ling, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78275


Co z tym zrobimy?


Australia, jako kraj położony na krańcu świata, doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że turyści, którzy podejmują trud i koszty związane z wyprawą na takie odległości, robią to nie tyle z powodu kangurów, które mogą obejrzeć w ZOO, ale głównie ze względu na Rafę. A Rafa się kończy. Mając to na uwadze, Australia przedstawiła 35 letni plan ochrony Rafy, zakładający ograniczenie emisji zanieczyszczeń o 80 proc. do 2025 roku. Planuje się też przeznaczenie dodatkowych funduszy na monitorowanie Rafy. A trzeba przyznać, że mimo zakazu wydobywania i handlu koralowcami, obowiązującego w ponad 160 krajach świata, wciąż znajdują się ludzie, którzy mają te zakazy w poważaniu i odłupią mały kawałeczek. Dla szwagra.

Jeśli chcecie popłynąć do Australii, oferty czarterów znajdziecie TUTAJ Tagi: Wielka Rafa Koralowa, Australia,
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521