TYP: a1

Powstaje pierwszy na świecie elektryczny kuter

poniedziałek, 31 sierpnia 2015
z mediów | JM
Już wkrótce rozpoczną się testy pierwszego kutra napędzanego elektrycznie - Selfa Elmax 1099. Norwescy właściciele jednostki zawarli już kontrakt na dostawę baterii dla statku.

"Karoline", bo tak ma zostać nazwany kuter, była w budowie już od jesieni zeszłego roku. Jej konstrukcją zajmowały się firmy Selfa Arctic AS i Siemens. Jednostka przez długi czas nie miała potencjalnych nabywców. Dopiero w ubiegłym miesiącu projekt został zakontraktowany przez norweskiego armatora Øra AS. Dzięki temu znalazł się on na prostej drodze do finalizacji. Wybrano już dostawcę baterii, którym będzie firma Corvus Energy. Już wkrótce rozpoczną się testy jednostki.

Selfa Elmax 1099 będzie pierwszym w pełni zasilanym elektrycznie kutrem rybackim. Oprócz braku emisji dwutlenku węgla, jego zaletami będzie niższy poziom hałasu, wibracji i zredukowanie kosztów paliwa o 70%. Jednostka będzie wyposażona w generator elektryczności i akumulator. Jego ładowanie w porcie ma trwać od sześciu do ośmiu godzin.
Tagi: Norwegia, Selfa Elmax 1099, kuter, elektryczny, Selfa Arctic, Siemens
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001