TYP: a1

Pierwszy w Polsce statek na baterie słoneczne

poniedziałek, 20 czerwca 2016
Z mediów/MF
Świnoujska stocznia wybuduje pierwszy w Polsce statek na baterie słoneczne. Ma być to katamaran do przewozu pasażerów.



Fot. Poltramp Yard

Stocznia Poltramp Yard podpisała już kontrakt na budowę katamaranu, który ma być napędzany energią z baterii słonecznych. To pierwszy budowany w Polsce tego typu statek.

Jak powiedział w Radio Szczecin Dariusz Wąs ze stoczni Poltramp Yard, jednostka będzie zabierać 90 pasażerów i powstanie dla niemieckiego armatora, a zajmować się będzie przewozami po rzece. - To innowacyjna technologia. Wydajność paneli słonecznych jest wystarczająca, żeby naładować baterie w ciągu dnia i potem wykorzystywać - tłumaczy Wąs.

Świnoujska stocznia buduje w tym momencie 16 jednostek. Głownie są to statki zaopatrzeniowe dla farm łososiowych w Norwegii. Zakład specjalizuje się w budowie statków z aluminium.
Tagi: statek, baterie słoneczne
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971