TYP: a1

Odkopywanie u-boota w Stoczni Gdańskiej

czwartek, 24 marca 2016
Redakcja/MF
Rozpoczęło się odkopywanie schronu na terenie Stoczni Gdańskiej. Do jego budowy wykorzystano elementy niemieckiego okrętu podwodnego.


Fot. Jarosław Zulewski/Urząd Miejski w Gdańsku.

Schron został wykonany z dwóch sekcji okrętu podwodnego - u-boota serii VII. Obiekt prawdopodobnie został zbudowany w 1962 r. i miał służyć jako miejsce ewakuacji pracowników stoczni na wypadek nalotów i zrzutów bomb przez nieprzyjaciela. Informacje o istnieniu podziemnego obiektu przekazała do władz miasta Stocznia Gdańska, która ma plany inwestycyjne co do tego terenu. Miasto podjęło się zabezpieczenia konstrukcji – elementy łodzi podwodnej trafić mają do Twierdzy Wisłoujście.

W środę, 23 marca rozpoczęły się prace odkrywkowe na terenie stoczni. Po wydobyciu sekcji u-boota zostaną one oczyszczone oraz poddane konserwacji, a następnie przetransportowane do Twierdzy Wisłoujście. W przyszłości mają być udostępniane zwiedzającym.

Odkopywany właśnie schron nigdy nie był wykorzystywany. Wnętrza są w bardzo dobrym stanie, w środku wciąż znajduje się komora filtrowentylacyjna. Powietrze do schronu było doprowadzane dwiema rurami, które przechodziły przez obie sekcje u-boota. Na ich końcach znad ziemi wystają kominy. Na końcach obu sekcji są grodzie wodoszczelne, które w przypadku schronu stanowią drzwi do wyjścia ewakuacyjnego.

Gdański u-boot to obiekt unikatowy. Co prawda Gdańsk w czasie II wojny światowej był znaczącym ośrodkiem budowy tych okrętów (zwodowano tu łącznie 64 jednostki), jednak wszystkie gotowe jednostki znajdujące się jeszcze w Gdańsku zostały zabrane przez Sowietów. Obiekty niegotowe natomiast pocięto.
Tagi: u-boot, stocznia, Gdańsk, wykopaliska, okręt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871