TYP: a1

Nie ma oczu i nazywa się Ciemność

czwartek, 16 stycznia 2025
Hanka Ciężadło

Mimo iż brzmi to jak opis postaci z jakiejś mrocznej gry, taki stwór naprawdę istnieje. Naukowcy odkryli właśnie nowy gatunek skorupiaka; zwierzątko żyje w Pacyfiku, a właściwie na jego najgłębszym dnie, odnaleziono je bowiem w Rowie Peruwiańsko-Chilijskim, na głębokości niemal 8 kilometrów pod powierzchnią morza. 

 

Blady dziwak

Zwierzę nazwano Dulcibella camanchaca – jego nazwa wywodzi się z języka rdzennych andyjskich Indian i oznacza „ciemność”. W ogólnym zarysie przypomina bardzo bladą krewetkę – posiada głowę, segmentowany tułów i wyraźny nadmiar kończyn. Nie ma wykształconych oczu, ale to tylko dlatego, że wcale ich nie potrzebuje – jako mieszkaniec mrocznych głębin i tak nie mogłoby wiele zobaczyć. Uczeni zaliczyli je do tzw. obunogów z rzędu skorupiaków.  

Wśród swoich kuzynów Dulcibella camanchaca wyróżnia się gabarytami – zwykle obunogi nie przekraczają centymetra, a ten przedstawiciel jest cztery razy większy. Na podstawie budowy ciała naukowcy wysnuli też wniosek, że zwierzę jest drapieżnikiem, i to bardzo szybkim.

Inny świat

Podobno ocean jest poznany w mniejszym stopniu, niż kosmos – a odkrycie Dulcibella camanchaca wydaje się potwierdzać tę teorię. Zwierzę znaleziono w tzw. hadalu, czyli najgłębszej części oceanu, zaczynającej się na głębokości 6 km.

Ten konkretny okaz pochodzi, jak już wiemy, z Rowu Peruwiańsko-Chilijskiego (inaczej Rów Atakamski), rozciągającego się wzdłuż wybrzeży Ameryki Południowej. Odkrycia dokonali uczeni z IMO (Instituto Milenio de Oceanografía) oraz WHOI (Woods Hole Oceanographic Institution) związanych z Universidad de Concepción w Chile.

Naukowcom udało się schwytać cztery okazy Dulcibella camanchaca. Wykorzystali do tego specjalne zdalnie sterowane roboty oraz… pułapki z przynętami — co dowodzi, że nowoczesność nowoczesnością, ale stare dobre metody łowieckie pozostają w cenie.

Tagi: nauka, ciekawostki, Dulcibella camanchaca, skorupiak, odkrycie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971