TYP: a1

Mieszkasz nad morzem? Będziesz zdrowszy niż inni!

wtorek, 27 stycznia 2015
Osoby, które postanowiły zamieszkać nad morzem mogą czuć się prawdziwymi szczęściarzami. Mają możliwość podziwiania bajecznych widoków za oknem, a najnowsze badania pokazują, że są również o wiele zdrowsi od tych, którzy mieszkają w innych rejonach kraju.

Morze Bałtyckie

Wyniki badań zaskakują!

Naukowcy z Anglii postanowili przebadać osoby zamieszkujące na wybrzeżu i porównać ich stan zdrowia z tymi, którzy osiedlili się na nizinach, wyżynach oraz w górach. Pod uwagę brano między innymi wiek, płeć, sytuację społeczno – gospodarczą, a także najbliższe otoczenie. W tym ostatnim wypadku zwracano uwagę na bliskość parków i innych terenów zielonych.

Analiza zebranego materiału pozwoliła stwierdzić, że mieszkańcy wybrzeża cieszą się nie tylko lepszym zdrowiem, ale również kondycją. Rzadziej chorują i zdecydowanie wolniej się męczą. Uznano, że za taki stan rzeczy odpowiada redukowanie stresu przez szum morza. Dr David Katz, pracujący na Yale University School of Medicine naukowiec, porównuje szum fal do oczyszczającego toniku, który robi dla naszych ciał coś niesamowitego.

W innych badaniach wykazano, że osoby wybierające na spacer wybrzeże są bardziej zrelaksowane i wyciszone niż te, które lubią przechadzać się w miejskich parkach. Przypuszcza się, że wynika to nie tylko z kojącego wpływu szumu fal, ale również zwiększonej ekspozycji na promienie słoneczne, które zwiększają wydzielanie endorfin.

Morze i zbawienny wpływ jodu

Od kilkunastu już lat polscy lekarze podkreślają rolę pobytów nad morzem w leczeniu i zapobieganiu chorobom tarczycy. W morskim powietrzu zawarte są bowiem duże ilości jodu oraz inne związki mineralne, do których zalicza się magnez, wapń, sód, potas, selen oraz brom.

Przebywanie nad morzem sprawia, że oczyszczeniu ulegają drogi oddechowe. Płuca otrzymują o wiele więcej tlenu, co z kolei przyczynia się do lepszego dotlenienia mózgu. Poprawie ulega zdolność koncentracji i zapamiętywania.

Osoby mieszkające nad morzem mają silniejszy układ odpornościowy. Dzieje się tak za sprawą usprawniania procesu termoregulacji oraz narażenia organizmu na takie czynniki atmosferyczne, jak silny wiatr, duże amplitudy temperatur i ciśnienia.

Przeprowadzkę nad morze zaleca się wszystkim tym, którzy cierpią na niedoczynność tarczycy. Obecny w powietrzu jod pobudza ten narząd do pracy, co pomaga w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Rok pobytu na wybrzeżu to pewność, że trudności z tym gruczołem wewnątrzwydzielniczym znikną.

Jodowane powietrze służy również alergikom i osobom cierpiącym na problemy skórne. Mniejsza obecność pyłków w powietrzu sprawia, że rzadziej pojawiają się objawy alergii oddechowych. Zmniejszeniu ulega trądzik, a łuszczenie się naskórka zostaje zahamowane.

Piękny krajobraz: to również wielka korzyść!


Wybrzeże to nie tylko lepsze zdrowie i kondycja. To również możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby naszym oczom ukazały się wypełnione po brzegi złotym piaskiem plaże położone nad ciemnoniebieskim morzem. Taki widok potrafi wprawić w doskonały nastrój na wiele długich godzin.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://twojdomnadbaltykiem.pl
Tagi: morze
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877