TYP: a1

Kobieta, która zaskoczyła Juliusa Verne’a

sobota, 3 lutego 2018
Monika Frenkiel

Swoją podróż zaczęła 14 listopada 1889 roku, wsiadając na pokład parostatku w Nowym Jorku. Zainspirowała ją słynna powieść Juliusa Verne’a ale zamiast w 80, skończyła podróż dookoła świata w 72 dni. Była na dodatek pierwszą kobietą, która tę trasę pokonała bez towarzystwa mężczyzny! Poznajcie dzielną Nellie Bly.

Książki często inspirują do rozmaitych działań a ta Juliusa Verne’a była zdecydowanie powieścią inspirującą. Jednak nikt się nie spodziewał, że w ślady Fileasa Fogga ruszy młoda, bo zaledwie 22-letnia kobieta, Amerykanka, na dodatek sama, bez mężczyzny! To była końcówka XIX wieku i samotne podróżowanie pań zdecydowanie nie było powszechne. Zdziwieniu dał upust także sam autor książki, bowiem Nellie, której ostatecznie udało się o kilka dni skrócić rekord Fileasa, zdołała w swój napięty plan wpleść także wizytę u pisarza. Uprzedziła go co prawda telegramem, ale podpisała wiadomość krótko – Bly. Verne spodziewał się więc postawnego mężczyzny, doświadczonego podróżnika, a nie energicznej młodej damy.

 

Kim była Nellie Bly?

Bardzo samodzielną osobą, zdeterminowaną dziennikarką, znaną z doskonałych artykułów śledczych. Jej właściwe nazwisko to Elizabeth Jane Cochrane, a pochodziła z Pensylwanii. Do zawodu nasza bohaterka dostała się dzięki ostremu językowi – sprowokowana seksistowskim artykułem opublikowanym w „Pittsburgh Dispatch” napisała do redakcji odpowiedź. Naczelny  zaproponował jej pracę a dziewczyna, która akurat szukała zajęcia, propozycję przyjęła. To w redakcji nadano jej pseudonim, pod którym zasłynęła.

 

Nellie wkrótce przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie starała się o posadę w skandalizującej gazecie Josepha Pulitzera (tak, tego od słynnej dziennikarskiej nagrody). Pierwszym zadaniem dziewczyny było napisanie artykułu o zakładzie psychiatrycznym dla kobiet na Blackwell’s Island. Nellie podeszła do tego z niesamowitą odwagą i brawurą. Zataiła swoją tożsamość i dała się zamknąć w zakładzie, wystawiając się na warunki w nim panujące. Artykuł, jaki się potem ukazał, wstrząsnął Ameryką a ten typ dziennikarstwa, pod przykrywką, stał się specjalnością naszej bohaterki.

W 72 dni dookoła świata

W 1888 r. postanowiono, że „New York World” opublikuje reportaż z podróży inspirowanej książką „W 80 dni dookoła świata”. I któż okazał się najlepszy do tego zadania? Nellie. Bly ruszyła z Nowego Jorku 14 listopada 1889 roku. Trasa o długości blisko 25 tys. mil wiodła z NY przez Londyn, Paryż, Brindisi, Suez, Cejlon, Singapur, Hongkong, Yokohamę, San Francisco do Nowego Jorku. Po drodze, jak już pisaliśmy wyżej, Nellie wstąpiła do Amiens aby spotkać się z Juliusem Verne’em.

Do celu Nellie udało się dotrzeć po 72 dniach, 6 godzinach, 11 minutach, 14 sekundach – 25 stycznia 1890 r. Wówczas był to rekord świata okrążenia Ziemi. Parę miesięcy później George Francis Train poprawił ten rekord okrążając glob w 62 dni.

 

Co dalej z Nellie?

Akcja zapewniła korzyści Verne'owi, dziennikarce i gazecie. Nakład gazety wzrósł kilkukrotnie, a powieść Verne'a została wydana 10 razy, choć od chwili jej pierwszej publikacji minęło 17 lat.

 

Sama Nellie Bly w 1894 r. poślubiła milionera Roberta Seamana i porzuciła na pewien czas dziennikarstwo. Jednak samodzielność weszła jej w krew. Po śmierci męża w 1904 roku zajęła się zarządzaniem jego przedsiębiorstwami a kilka lat później wróciła do dziennikarstwa, relacjonując zjazd sufrażystek w 1913 roku. W czasie I wojny światowej przebywała w Europie jako korespondentka wojenna. 

W wieku 57 lat zmarła na zapalenie płuc.

Nellie zainspirowała wiele kobiet z jej pokolenia. Dziś w dzielnicy Brooklyn w Nowym Jorku znajduje się park rozrywki jej imienia, który oparty jest na motywach jej podróży dookoła świata.

 

 

 

Tagi: Nellie Bly, podróżniczka, Julius Verne
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521