TYP: a1

Góry nad morzem: Makarska jakiej nie znacie

wtorek, 29 maja 2018
Anna Ciężadło

Chorwacja w wielkim skrócie: wspaniała pogoda, przyzwoita odległość, względnie zrozumiały język, a do tego obłędne okoliczności przyrody – czego można chcieć więcej?Jeśli dotąd nie mieliście przyjemności żeglować w tamtych rejonach, możemy pomóc ;) Dziś chcemy Was jednak namówić do spojrzenia na tę część świata z innej perspektywy, a mianowicie... z góry. Bo góry Chorwacja ma tak samo piękne, jak morze.

[t][/t] [s]Fot. Hedwig Storch, CC BY-SA 3.0, Wikipedia[/s]

Makarska

Rejon Makarska przejął ksywkę od miasteczka o tej samej nazwie. Znajduje się on w Dalmacji, a konkretnie – pomiędzy Dubrownikiem a Splitem. Region jest bardzo popularny wśród urlopowiczów, ale z jakiegoś powodu większość z nich koncentruje się albo na plażach (które są bardzo malownicze, choć kamieniste), albo w modnych klubach.

 

Nieliczni śmiałkowie decydują się pójść o krok dalej – a właściwie: o krok wyżej i wybrać się w góry. Mimo to, ci, którzy porwą się na takie szaleństwo, na pewno nie będą żałować, bowiem wrażenia dosłownie zapierają dech w piersiach. I to bynajmniej nie z powodu szalonych wysokości, ale dzięki niezapomnianym widokom i cudom przyrody, jakie można tam napotkać.

[t][/t] [s]Fot. Gambitek, CC BY-SA 4.0, Wikipedia[/s]

Biokovo

Pasmo Biokovo, będące częścią Parku Przyrodniczego i rozciągające się w Makarskiej, to miejsce ze wszech miar niezwykłe. Stanowi ono integralną część wystroju tamtejszych okolic i dlatego wydaje się, że jest dobrze znane oraz obfotografowane ze wszystkich stron. Jest to jednak wrażenie całkowicie błędne, bowiem zagłębicie się w jego szlaki, poczujecie się, jak w innym świecie: malownicze uskoki, jaskinie i głębokie wąwozy, bukowe lasy z ich mieszkańcami – wszystko to sprawia, że można zapomnieć, iż tuż obok rozciągają się pełne urlopowiczów plaże.

 

Co więcej, cień zapewniany przez majestatyczne drzewa oraz obecność głębokich pieczar sprawiają, że w niektórych miejscach śnieg zalega właściwie przez cały rok; przypominamy, mówimy o Chorwacji – kraju słynącego ze słońca i murowanej pogody – oraz o wysokościach nie przekraczających 1800 m n.p.m.

Warto pamiętać, że wejście na teren Parku Przyrodniczego jest płatne - chyba, że macie mniej, niż 7 lat. Wszelkie szczegóły znaleźć możecie tutaj: www.biokovo.com.

 

Góra Św. Jerzego

Najwyższy szczyt pasma Biokovo, sv. Jure, nie powala wysokością - mierzy bowiem 1762 m n.p.m. i wydaje się być dosłownie na wyciągniecie ręki. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom – pamiętajmy, że jest to 1762 m nad poziomem morza – i z tego właśnie poziomu będziecie startować.

 

Szlak na szczyt jest bardzo dobrze oznaczony, więc na pewno nie zbłądzicie, chociaż należy przyznać, że wycieczka nie będzie krótka. Jeśli nie jesteście wytrawnymi piechurami, można ulżyć własnym nogom i znaczną część trasy pokonać samochodem, a tylko ostatni fragment przejść pieszo.

Wjeżdżając na malowniczą, krętą drogę, ujrzycie znak „Wjeżdżasz na własne ryzyko” - i należy potraktować go poważnie. Po drodze zdarzają się wąskie mijanki i strome podjazdy, więc sprawne operowanie hamulcem oraz sprzęgłem to absolutne must have.

 

Mimo tych wszystkich wyzwań, góra była odwiedzana już od dawna, czego dowodem jest znajdująca się prawie na szczycie kapliczka (w latach '60 przesunięto ją nieco niżej, by wybudować maszt telewizyjny); najstarsze zapiski o pątnikach wychodzących na Sveti Jure pochodzą z 1646 roku, a po dziś dzień w ostatnią sobotę lipca odbywa się tutaj pielgrzymka.

Ze szczytu góry rozciąga się niesamowity widok na Riwierę i wyspy Środkowej Dalmacji, a jeśli traficie na szczególnie dobrą pogodę, dostrzeżecie nawet szczyty włoskich Apeninów.

 

Nie tylko Sv. Jure

Wartą polecenia miejscówką jest także niewielka, ale urokliwa Staza, mierząca 897m n.p.m. Tu również można podjechać samochodem, albo przyjść pieszo. W obu przypadkach nagrodą będzie obłędny widok na panoramę Riwiery Makarskiej – a jeśli od samego patrzenia zgłodniejecie, w bezpośrednim sąsiedztwie parkingu znajduje się restauracja.

 

W Parku Przyrodniczym Biokovo, a konkretnie nad wioską Kotišina, znajduje się ogród botaniczny z bardzo ciekawymi okazami, które zachwycą nie tylko wytrawnych znawców botaniki. Do ogrodu można wybrać się pieszo z Makarskiej, albo dojechać samochodem. Przebiega przez niego zresztą wiele szlaków, co daje ciekawe możliwości zorganizowania nieco mniej ambitnej, ale za to bardzo malowniczej wycieczki.

 

Tekst powstał we współpracy z Charter Navigator

 

 

 

Tagi: Makarska, Chorwacja, Biokovo, góry
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 April

W Warszawie odbywa się prezentacja projektu udziału Jarosława Kaczorowskiego w regatach mini Transat.
środa, 19 kwietnia 2006
Henry de Voogt otrzymuje paszport na rejs z Vlissingen do Londynu "w małej, samotnej łodzi, zupełnie samodzielnie, jedynie z pomocą Opatrzności Bożej".
czwartek, 19 kwietnia 1601