TYP: a1

Basen, po którym można pływać żaglówką

czwartek, 6 czerwca 2019
Monika Frenkiel

Boicie się otwartej wody, morze was przeraża, ale chcielibyście popływać żaglówką? Możecie to zrobić w basenie. Oczywiście nie chodzi o nasz przydomowy basenik z brodzikiem po jednej stronie, a największy basen świata, San Alfonso del Mar w Chile.

[t][/t] [s]Fot. http://www.sanalfonso.cl[/s]

Basen, o którym mowa jest usytuowany wzdłuż linii brzegowej Oceanu Spokojnego i jest tak ogromny, że właściwie jest sztuczną laguną i wpisano go do księgi rekordów Guinessa. Stworzyła go firma Crystal Lagoons, założona przez chilijskiego biznesmena Fernando Fischmanna, znanego z podobnych inwestycji na całym świecie.

Ośrodek San Alfonso del Mar wśród swoich atrakcji oferuje jedyną w Ameryce Południowej zadaszoną plażę z podgrzewanym piaskiem i wodą z regulowaną temperaturą. Sam basen ma 1013 m długości i zajmuje powierzchnię 8 ha, mieści też 250 mln litrów przefiltrowanej wody oceanicznej o wspaniałym, turkusowym kolorze.

Ponieważ zbiornik ma ogromne rozmiary, można na nim uprawiać nie tylko pływanie na różowym dmuchanym flamingu, ale też wszelkiego rodzaju sporty wodne - kajaking, nurkowanie a wzdłuż basenu można nawet przepłynąć żaglówką.

I wszystko fajnie, ale nam nasuwa się pytanie – jak to czyścić?

Tagi: San Alfonso del Mar, basen
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971