TYP: a1

Najmniejsza zamieszkana wyspa świata

wtorek, 11 czerwca 2019
Anna Ciężadło

Kto nie marzył kiedyś o posiadaniu prywatnej wyspy, ręka w górę. Otóż to. Co więcej, jesteśmy w stanie założyć się, iż niektórzy z Was właśnie w tym momencie pomyśleli sobie, że to byłaby całkiem spoko opcja. 
Z tym, że taka wyspa to pewnie spory kłopot… Owszem, ale pamiętajmy, że nie musi to być zaraz Madagaskar. Są na świecie dużo mniejsze wyspy. A nawet - całkiem malutkie. 


Hub Island
Kiedy zapytacie Wujka Google o Hub Island, z pewnością skieruje Was we właściwe miejsce. A przy okazji nie omieszka zauważyć, że stosujecie przestarzałą nazwę; obecnie wyspa nosi bowiem miano Just Room Enough Island – czyli w wolnym tłumaczeniu: Wystarczająco Duża Wyspa. 
Wysepka jest położona w archipelagu Tysiąca Wysp, należącym do stanu Nowy Jork. Od 1950 roku jest ona własnością rodziny Sizeland, która nabyła ją w charakterze wakacyjnej samotni, mającej zapewniać prywatność i odpoczynek od codziennego zgiełku, a przede wszystkim – od towarzystwa reszty ludzkości. Ten sprytny plan jednak zupełnie się nie powiódł, a powodem fiaska było to samo, co sprawiło, że rodzinka w ogóle pomyślała o nabyciu wyspy, a mianowicie: inni ludzie. 


Jak na widelcu
Wakacyjny azyl przestaje spełniać swoją rolę w momencie, w którym staje się lokalną atrakcją turystyczną. A chociaż nieproszeni goście nie próbowali nawet cumować u wybrzeży najmniejszej zamieszkanej wyspy świata, ich czujne oczy i nastawione na maksymalny zoom kamery skutecznie uniemożliwiły wakacyjny relaksik. 
Mimo to, właściciele Hub Island nie poddali się i nie przenieśli w jakieś bardziej standardowe miejsce. Co poniekąd dowodzi, że wyspiarskie życie jednak hartuje. Nawet, jeśli wyspa jest nikczemnych rozmiarów. 

 

Parametry

Wysepka zajmuje 306 metrów kwadratowych, czyli mniej więcej tyle, ile mierzy przeciętna amerykańska rezydencja niezbyt licznej i nieszczególnie majętnej rodziny. Na Hub Island zmieścił się jednak dom (OK, domek), plaża, drzewo i kilka małych krzaczków. Zostało nawet miejsce, żeby postawić dwa leżaki. 
Cóż, ciasne, ale własne, jak to mówią. Przy okazji warto nadmienić, że Hub Island zdetronizowała inną wyspę: Bishop Rock, wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najmniejszy na stałe zamieszkany skrawek lądu. 

Bishop Rock jest jednak niemal dwukrotnie większa, a poza tym – jest zabudowana, ale nie jest już zamieszkana. Mieszcząca się na niej latarnia morska została bowiem zautomatyzowana w latach ’80 ubiegłego wieku i od tego czasu nie ma już konieczności, by stacjonował tam latarnik. 

 

 

 

 

Tagi: wyspa, Hub Island
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852