TYP: a1

Bitwa pod Ko Chang

czwartek, 28 kwietnia 2011
Weronika Morys
Bitwa została rozegrana w pobliżu należącej do Tajlandii wyspy Ko Chang 17 stycznia 1941 roku. Starcie było częścią wojny francusko-tajlandzkiej.

Licząc na osłabienie Francji po przegranej wojnie z Niemcami, Tajlandia chciała przejąć francuskie posiadłości kolonialne w Indochinach. Doprowadziło to do wybuchu wojny francusko-tajlandzkiej.

Trzon floty tajlandzkiej stanowiły dwa okręty pancerne obrony wybrzeża "Dhonburi" i "Sri Ayuthia". Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów jednostki te posiadały silne uzbrojenie składające się z 4 dział kaliber 203 mm. W skład sił Tajlandii wchodziło też 12 torpedowców, 2 stawiacze min, 2 małe okręty podwodne oraz 2 eskortowce - okręty szkolne "Tachin" i "Maeklong". Głównym problemem floty tajlandzkiej było słabe wyszkolenie marynarzy oraz braki w wyposażeniu jednostek.

Siły francuskie w Indochinach składały się z z krążownika lekkiego "Lamotte-Picquet", uzbrojonego w 8 dział 155 mm, dwóch awiz typu Bougainville: "Dumont d'Urville" i "Amiral Charner" (uzbrojonych w 3 działa 138 mm) oraz 2 mniejszych i starszych awiz "Marne" i "Tahure", uzbrojonych odpowiednio w 4 działa 100 mm i 2 działa 138 mm. Flota francuska była jednak przestarzała i w złym stanie technicznym.

Autor: historicair

Dzień przed bitwą tajlandzkie okręty zostały zauważone na kotwicowisku na południe od wyspy Ko Chang przez francuski samolot rozpoznawczy. Tego samego dnia francuski zespół wyruszył im na spotkanie. O świcie 17 stycznia tajlandzkie torpedowce zostały zaalarmowane przez niecelny atak francuskiego wodnosamolotu i otworzyły ogień. Po kilkunastu minutach od rozpoczęcia boju, "Dumont d'Urville" z odległości 5 km uzyskał kilka trafień na dwóch torpedowcach "Chonburi" i "Songkla", które zapaliły się i po pewnym czasie zatonęły.

Tymczasem tajlandzki okręt obrony wybrzeża "Dhonburi" opłynął od zachodu południowy cypel Ko Chang z zamiarem udzielenia pomocy torpedowcom. "Dhonburi" otworzył ogień do francuskiego krążownika, jednak jego salwy były niecelne. Tajlandzki okręt sam otrzymał kilka trafień i odpłynął na północ wyspy, szukając schronienia na tamtejszych mieliznach. Francuskie okręty z powodu większego zanurzenia nie mogły go tam ścigać. Uszkodzony "Dhonburi" zatonął po południu tego samego dnia.

Mimo porównywalnych sił obu stron konfliktu, bitwa zakończyła się zwycięstwem Francuzów. O losach starcia zadecydowało zaskoczenie i brak przygotowania sił tajlandzkich oraz słaba łączność. Bitwa pod Ko Chang nie miała jednak większego znaczenia dla zakończenia wojny, które nastąpiło 31 stycznia pod presją Japonii.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521