TYP: a1

Góra lodowa atakuje…znowu

czwartek, 5 sierpnia 2021
Hanka Ciężadło

Co było bezpośrednią przyczyną zatonięcia „niezatapialnego” Titanica? Tak jest – góra lodowa! Okazało się jednak, że może ona być groźna drugi raz.

Jak to możliwe? Cóż – takie rzeczy tylko w USA. Na szczęście obyło się bez poważnych urazów. Co nie oznacza, że pozwów o straty moralne nie będzie. 

Legenda Titanica

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych kochają legendy i trzeba im przyznać, że wiedzą, jak je celebrować. Być może wynika to z faktu posiadania krótkiej i ubogiej historii własnego kraju (budynek w wieku naszych babć uchodzi tam już za poważny zabytek). 

Amerykanie kultywują więc wszelkie „epickie opowieści” - i mają do tego prawo. A ponieważ nie brak im również rozmachu, wszystko, co tworzą, jest duże i okazałe. Nie inaczej było w przypadku modelu feralnej góry lodowej, ustawionego w Muzeum Titanica w stanie Tennessee.

Czym grozi wypad do muzeum?

To zależy - w tym konkretnym przypadku groził obrażeniami. Góra lodowa z nieznanych przyczyn zaatakowała drugi raz i przewróciła się na zwiedzających. Wskutek tego pechowego wydarzenia trzy osoby zostały powierzchownie ranne.

Na szczęście nic strasznego się im nie stało. Mimo to właściciele muzeum, państwo Mary i John Joslyn, bardzo przejęli się sprawą. Przybyli na miejsce i osobiście stwierdzili, że poszkodowanym nic nie dolega. Skończyło się więc na strachu. I kolejnej legendzie - kto wie, może ta góra jest przeklęta? To by dopiero była epicka historia...

 

Tagi: Titanic, USA, muzeum, wypadek, góra lodowa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 March

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922