TYP: a1

Sir David Attenborough uhonorowany

wtorek, 10 maja 2016
Redakcja/MF
Nowy i największy do tej pory arktyczny statek naukowo – badawczy Wielkiej Brytanii będzie nosił imię sir Davida Attenborough, znanego biologa i popularyzatora wiedzy przyrodniczej. Statek wejdzie do eksploatacji prawdopodobnie w 2019 roku.

David Attenborough
Fot. Cammell Laird

W poszukiwaniu odpowiedniej nazwy ogłoszono publiczny plebiscyt. Zakończył się on 16 kwietnia i największą popularnościa cieszyły się w nim takie nazwy jak Bloody Cold Here, What Iceberg, Captain Haddock, Big Shipinnit, Science!!! oraz Big Metal Floaty Thingy-thing. Najwięcej głosów, bo ponad 124 tysiące zdobyła nazwa RRS Boaty McBoatFace. Ostatecznie zdecydowano jednak, że statek będzie nosił imię znanego ze swoich programów przyrodniczych BBC sir Davida Attenborough (głosowało na niego 11 tys. osób). Natomiast nazwę RRS Boaty McBoatFace otrzyma zdalnie kierowany pojazd podwodny, w który zostanie zaopatrzony statek badawczy.

Statek budowany jest w brytyjskiej stoczni Cammell Laird w Birkenhead i będzie największą i najbardziej zaawansowaną jednostką naukowo-badawczą w Wielkiej Brytanii (długość 129 m, szerokość 24 m). Pozwoli na bezpieczną eksplorację w bardzo trudnych warunkach nawet przez kilka miesięcy. Oprócz laboratoriów z nowoczesnym sprzętem statek ten zostanie również wyposażony w lądowisko, na którym pomieszczą się dwa małe helikoptery. Koszt realizacji projektu oszacowano na prawie 200 mln funtów.

Sir David Attenborough 8 maja obchodził 90-te urodziny. Zapytany o opinię powiedział, że czuje się uhonorowany i ma nadzieję, że każdy, kto głosował w plebiscycie na jego imię, będzie śledził postępy eksploracyjne statku.
Tagi: statek badawczy, projekt, artktyczny, David Attenborough
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 July

W słynnych regatach Chicago-Mackinac Race po raz pierwszy wziął udział polonijny jacht "Solidarity" reprezentujący Joseph Conrad Yacht Club Chicago. Regaty Chicago-Mackinac są najstarszym (od 1898 roku) wyścigiem żeglarskim i jednocześnie najdłuższym po w
czwartek, 28 lipca 1988
Na "Dove" wystartował w rejs dookoła świata Robin Lee Graham; wyruszył z Kalifornii, przez Nowe Hybrydy, Nową Gwineę, Afrykę Południową, Gujanę, dotarł na Barbados
środa, 28 lipca 1965
W Plymouth skończyła się II wyprawa sir Francisa Drake'a
niedziela, 28 lipca 1585