TYP: a1

Szwajcarzy będą badać Antarktykę

poniedziałek, 25 kwietnia 2016
Redakcja/MF
Jeszcze w tym roku, w grudniu ma wyruszyć na południe wielka wyprawa organizowana przez Swiss Polar Institute. Antarctic Circumnavigation Expedition ma być pierwszym w dziejach nauki kompletnym opłynięciem Antarktyki.


Fot. Swiss Polar Institute


Według zapowiedzi ACE na pokładzie rosyjskiego lodołamacza „Akademik Tresznikow” wyruszy 20 grudnia 2016 roku z portu w Kapsztadzie. „Akademik” należy do Instytutu Badań Arktycznych i Antarktycznych w Sankt Petersburgu, ma 134 metry długości, 23 metry szerokości, zasięg 27 tysięcy kilometrów i prędkość w lodzie grubości 1,1 metra do 3,5 kilometra na godzinę. Może na nim płynąć 70 osób. Statek został wypożyczony Szwajcarom za 4 miliony euro.

Ekspedycję zaplanowano na trzy miesiące. W czasie rejsu mają być prowadzone wszechstronne badania – m. in. zbierane będą dane o zanieczyszczeniu wody i powietrza i informacje o wpływie aktywności człowieka na klimat. W rejsie weźmie udział 55 naukowców z 30 krajów – oprócz Szwajcarii m. in. z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Australii i Republiki Południowej Afryki. Jak wyjaśnia szef naukowy ekspedycji, dr Philippe Gillet, to ostania chwila, żeby zrozumieć mechanizmy działające na Antarktyce – zarówno dlatego, że tamtejszy rejon wciąż opiera się działalności człowieka jak i ze względu na jego wpływ na resztę naszego globu. Wyprawa ma też służyć wymianie informacji

między instytucjami badawczymi oraz instytucjami publicznymi i przemysłem a także zwróci uwagę opinii publicznej i polityków na zmiany stref podbiegunowych i klimatu.
Tagi: Antarktyka, wyprawa, naukowcy, badania polarne
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 June

W Gdańsku inauguruje działalność Narodowe Centrum Żeglarstwa; inicjatorem budowy i jego dyrektorem jest Krzysztof Zawalski, pracownik gdańskiej AWFiS.
niedziela, 24 czerwca 2007
Z Sankt Petersburga w rejs dookoła świata wypłynął "Kruzensztern".
piątek, 24 czerwca 2005
W Londynie powstaje Yacht Klub Polski.
czwartek, 24 czerwca 1982
W San Francisco po 406 dniach żeglugi żakończył samotny wokółziemski rejs na "Nord IV" Kpt. Andrzej Urbańczyk.
środa, 24 czerwca 1981
Rozpoczął rejs s/y "Magnolia" pod dowództwem Zdzisława Paski; żeglarze dotarli do Archangielska; powrót do Świnoujścia nastąpił 26.08.1975 r.
wtorek, 24 czerwca 1975
W Szczecinie zakończył wokółziemski rejs "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim na pokładzie. "Polonez" po starcie w regatach OSTAR wypłynął z Newport w rejs dookoła świata trasą wokół trzech przylądków. Po drodze Kapitan Krzysztof Baranowski opłynął Ho
niedziela, 24 czerwca 1973
W Głuszynie pod Poznaniem urodził się Paweł Edmund Strzelecki (zm. w 1873 r.), geograf, geolog i podróżnik, m.in. członek Royal Society w Londynie. Prowadził badania geologiczne w Appalachach, na Florydzie, w Meksyku, Brazylii, Urugwaju, Chile, na wyspach
sobota, 24 czerwca 1797